Zdielať recept

Ensaimada podľa Pascualmethod

Tradičná Ensaimada nie je ničím plnená, avšak v poslednom období ju cukrári začali plniť šľahačkou, čokoládou, škoricou či žĺtkovým, čokoládovým, karamelovým alebo vanilkovým krémom ako napríklad náš venček. Hovorí sa, že pochádza z Mallorky a niektorí zasa tvrdia, že ju tam doviezli Arabi, či Turci a má pripomínať turban. V každom prípade je to jemnunké pečivo, ktoré stojí za to aby ste ho vyskúšali.

Postup:

 • 150 g Manitoby, alebo pšeničnej hladkej múky
  150 g vody
  150 g LM

  Rozkvas necháme nakysnúť, aby zdvojnásobil objem.

  Vyberieme z chladničky 250 g. maslo (alebo bravčovú masť, ktorá je v pôvodnej receptúre. Kto však masť v koláčoch neobľubuje, môže použiť maslo) a necháme pri izbovej teplote zmäknúť

  Cesto:

  hotový rozkvas
  600 g múka
  250 g voda
  125 g cukor
  80 g. vajcia
  2 g soli

  Cesto vypracujeme a necháme nakysnúť pokiaľ nezdvojnásobí objem. Pri izbovej teplote to môže trvať v závislosti od ročného obdobia a vonkajšej teploty od 6-9 hodín. Potom rozdelíme na 100 g bochníky, ktoré pouťahujeme a necháme 20 min. oddýchnuť. Kvasenie môžete nahradiť aj chladničkovým, kde môže cesto byť i 48 hodín, pokiaľ nezdvojnásobí objem. Alebo kombinovaný, akokoľvek Vám to vyhovuje.

  (Niektorí preferujú skrátenú prvú fázu kysnutia a nahradia to dlhšou fázou kysnutia po zrolovaní a stočení. Ja osobne som to neskúšala, ale ak by som to chcela urobiť, nechala b som v tejto prvej fáze kysnúť zhruba 3-4 hodiny a potom tvarovala a následne po vytvarovaní nechala kysnúť asi 10 hodín. Ak ste si všimli, keď tie časy spočítate, vždy vám vyjde +- ten istý výsledný čas. Kvások jednoducho potrebuje svoj čas na to, aby nakysol, ale tiež má svoje hranice aby neprekysol)

  Mierne rozvaľkáme a prstami potrieme tenkou vrstvou masla.

  Cesto natiahneme tak, aby nám vznikla priesvitná blana.

  Zrolujeme a odložíme na bok.

  Po zrolovaní všetkých častí ich ešte raz povaľkáme a zavinieme do špirály, obidva konce zastrčíme do spolu a necháme ešte finálne nakysnúť 3-5 hodí, záleží od okolitej teploty. Môžete ich dať kysnúť aj do chladničky na 12-15 hodín, alebo na balkón ak je chladnejšie, ale podstatné je, že vždy pri každej forme kvasenia by mali zdvojnásobiť objem

  Pečieme 20 minút na 180 st. C.

  Po upečení necháme vychladnúť a posypeme práškovým cukrom.

  Môžu sa aj rozrezať ako žemľa alebo venčeky a naplniť krémom.

Recenzie receptu

Neboli pridané žiadne recenzie.

Pridajte recenziu

Ako by ste ohodnotili náš recept Ensaimada podľa Pascualmethod?
Kliknutím vyberte

Rozkvas:

 • 150 g Manitoby, alebo pšeničnej hladkej múky
 • 150 g vody
 • 150 g LM
 • 250 g. maslo (alebo bravčovú masť)

Cesto:

 • hotový rozkvas
 • 600 g múka
 • 250 g voda
 • 125 g cukor
 • 80 g. vajcia
 • 2 g soli