Môj detox

Môj detox

Môj detox

 

Ako moji followeri už spozorovali, začala som svoj pravidelný detox. Tento detox robím 2-3x do roka vždy keď cítim, že moje telo ho potrebuje. Väčšinou je to v období  po sviatkoch, alebo oslavách, keď sa cítim slabá, unavená, nafúknutá, opuchnutá a samozrejme aj pribratá.  Často si moje telo pýta detox pri striedaní ročných období.

V prvom rade ale chcem upozorniť, že si detox v žiadnom prípade netreba zamieňať s diétou. Aj keď vedľajší príjemný výsledok detoxu je samozrejme aj strata nejakého toho kilečka, lebo prestanete prijímať vysokokalorickú stravu, len pre toto by som s detoxom určite nezačínala. Alebo by som si skôr zvolila inú formu diéty.

Tiež si netreba myslieť, že detoxikácia z Vás urobí nového človeka a vylieči Vás zo všetkých chorôb, ktoré ste si za roky vypestovali nesprávnou stravou.

Prečo som začala s pravidelným detoxom ja? Od svojej mladosti rada jem, ale snažila som sa vždy aj športovať a držať si štíhlu líniu. Viacmenej sa mi to darilo veľmi dobre. Pred 10-timi rokmi sa mi však stalo náhle niečo, čo som nikdy neočakávala. Zlyhali mi pľúca a museli ma uspať. V umelom spánku som bola niekoľko dní a aby sa mi naštartovali pľúca podávali mi kortikoidy a steroidy.  Nechcem tu opisovať zážitky z tohto obdobia, len chcem aby ste pochopili, čo vo mne naštartovalo potrebu očisty. Keď som sa dostala z týchto zdravotných problémov, začala som dosť priberať, opúchať, zavodňovať sa a nevedela som to nijak korigovať. Neskôr som zistila, že mám poškodenú štítnu žľazu natoľko, že som musela brať najvyššiu možnú dávku hormónov. Zaujímavosťou je to, že som sa dozvedela, že ak telo nemá dostatok síl a živín na to, aby vyživilo všetky orgány, tak samodeštruktívne zničí niektorý, bez ktorého vie relatívne fungovať. A toto sa stalo keď som bola v umelom spánku. Keďže štítna žľaza riadi množstvo procesov v našom tele, začala som mať problémy ktoré som vyššie opísala.

Keďže som 40 rokov bola ako prútik, nevedela som sa zmieriť so zmenami, ktoré sa so mnou diali. Neviem už ani ako som sa dozvedela o detoxikačnom nápoji Neera.  Je to   jedinečný prírodný stromový sirup bol vyrobený vo Švajčiarsku z čistého kanadského javorového sirupu stupňa C+ a viacerých druhov palmových sirupov z Juhovýchodnej Ázie. Madal Bal prírodný stromový sirup obsahuje miazgu z viacerých druhov paliem: kokosovej palmy, palmy arenga, palmy kitul z dažďových pralesov, palmy nipah z močarísk a mokradí, a palmy palmyra zo severnej Srí Lanky

Ak si chcete o nej prečítať viac, tu je link:

https://www.vitamino.sk/p/neera-detox-original?gclid=Cj0KCQiArvX_BRCyARIsAKsnTxMqItt8nWtFvMKAmZy_MOUEaWjVE4X_AAB__qlwU7hMDyH5QlhY3-4aAgM1EALw_wcB#

Pri Neere detoxe som si uvedomila, že mi celkom odozneli  niektoré zdravotné problémy, cítila som sa plná síl, zhodila som nejaké kilá, ale nezmenil sa tým môj životný štýl.

Neere som ale zostala dvakrát do roka verná.

Uvedomila som si, že na to ale musím ísť trochu inak, ja som „šalátožrút“, takže som sa rozhodla, že skúsim aj iné formy. Pustila som sa do očisty tela touto formou.  … A prišla Corona a všetko mi skomplikovala. Viac som bola doma, viac piekla, viac jedla …

V čase, keď prijímame veľké množstvo jedla, na ktoré nie sme bežne zvyknutí do tela sa dostáva veľa toxínov. V bežnom živote sa organizmus dokáže týchto toxínov zbaviť a vylúčiť ich z tela. Keď ale cítim, že to nezvláda a teda dáva mi to poriadne najavo práve hore opísanými príznakmi, snažím sa mu v tom pomôcť.

V tomto čase nám nie je veľmi naklonená izolácia a pobyt doma, kedy nielen počas sviatkov, osláv, alebo letných grilovačiek jeme oveľa viac, ako by sme mali, alebo ako je zdravé, či ako sme zvyknutí.

Telo sa musí vo väčšej miere zbavovať toxínov, je preťažené čím sa spomaľuje metabolizmus, čo môže viesť mnohým zdravotným problémom.

Ja preťaženie môjho tela cítim najmä tým, že sa neustále cítim vyčerpane, nafúknute, podráždene a priberám. Tiež tým, že mám problém s pokožkou. Podľa čínskej medicíny je koža odrazom toho, v akom stave máme vnútro a hlavne tráviacu sústavu a pečeň. Toto ovplyvňuje aj našu imunitu.  A keďže imunita je v tomto období potrebná ako soľ, treba s tým niečo robiť.

Čo je vlastne detox a prečo ho robiť?

Vaše telo sa toxínov zbavuje v pečeni, tá očisťuje krv od toxínov, ale pri riadenej detoxikácii sa toxíny vyplavujú aj iným spôsobom napríklad obličkami, čistia sa črevá, tráviaca sústava, pľúca, lymfatický systém, koža.  Pri detoxe doplníte do tela zdravé živiny a potrebné vitamíny.

Niektorí poradcovia nie sú zástancami detoxikácie a ja sama nie som vyštudovanou odborníčkou na túto problematiku. Detox však už robím dlhé roky a môžem povedať, že sa riadim svojim telom a pocitmi, ktoré mám pred, počas aj po detoxe a naozaj všetko čo tu popisujem u mňa funguje.

Precestovala som mnoho ázijských krajín, a v ich kultúrach  je detox súčasťou života už stáročia. Detoxom sa veľmi detailne zaoberá ajurvéda.  Je o očistení tela zvnútra a potrebe poskytnutí telu vitamíny a zdravé živiny.  Dokonca sa dobre zvládnutým detoxom pod dohľadom odborníkov môžete zbaviť mnohých chorôb, na ktoré moderná medicína nepozná lieky.

Detox môžete robiť radikálne, že úplne vylúčite jedlo a po dobu detoxu pijete len vodu, šťavy, prípadne jete ovocie, zeleninu a bylinky.

Je mnoho ďalších podporných metód tetoxu, ktoré pomáhajú. Napríklad Oil pulling. Ajurveda ho pozná ako preplachovanie ústnej dutiny olejom, ktorý na seba viaže toxíny. V Thajsku a ďalších krajinách bežne predávajú kokosový olej, ktorý sa pije. Pri detoxe by sa mala ústna dutina týmto olejom vypláchnuť a následne vypľuť. Nikdy by sa nemal prehĺtať.

Všetci vieme, že zelený čaj obsahuje antioxidanty a tak isto ako citrónová voda očisťuje tráviacu sústavu. Aj Mladý jačmeň vie dosiahnuť, aby sme sa zbavili mnohých škodlivých látok z tela. Taktiež Chlorela  vám dodá energiu, podporí spaľovanie tukov a pomôže s detoxikáciou organizmu a taktiež schudnúť.

Pri detoxe by sa mali čo najviac jesť raw potraviny, teda nespracované.

Detoxikáciu samozrejme nikomu neodporúčam, je to na každého zvážení, či sa na ňu dá a každý musí cítiť, že chce a je na ňu pripravený. Nie je vhodná pre tehotné ženy, ani pre chronicky chorých pacientov. Ak má niekto pochybnosti, mal by sa poradiť so svojím lekárom

Znakmi, že potrebujete detox často bývajú aj alergie, infekcie, nadúvanie, spomalený metabolizmus, pomalé trávenie, podráždená, alebo aj suchá pokožka, únava, vyčerpanosť, poruchy pamäte a mnoho iných príznakov.

Tiež veľmi výrazným znakom, že potrebuje telo detox je spánok. Ak sa ráno budíte unavení a bez energie, máte zrejme telo zatoxínované.

Taktiež ak ste často podráždení a nervózni a mávate migrény, alebo bolesti hlavy, taktiež by ste mali porozmýšľať nad detoxom, pretože organizmus si zrejme s toxínami neporadí sám. Často sa stáva aj ľuďom, ktorí málo pijú, že ich začne bolieť hlava. Aj tu sa prejavuje to, že toxíny sa nemajú ako vyplaviť.

Pri detoxe by ste sa mali vyhnúť nielen cigaretám, káve a alkoholu, ale tiež stresu. Preto sa často pri detoxe odporúča cvičiť jogu, alebo pilates.

Ako začínam detox ja?

V prvom období vyradím z jedálnička ťažké jedlá, cukry, tuky, pečivo a zaradím Ovocie a zeleninu.

Deň začínam zeleným čajom a ovocnou šťavou. Zvyknem piť Aloe vera a dopĺňať do tela vitamíny nielen formou ovocia a zeleniny, ale ak sa cítim oslabená užívam aj v tabletkovej forme vitamín D.

Na desiatu pijem tiež šťavy. A v priebehu dňa samozrejme veľa vody a zeleného čaju.

Na obed si varím zeleninové polievky ochutené bylinkami, prípadne kajenským korením. Polievky nezahusťujem ani do nich nepoužívam olej ani iný tuk. Až hotovú polievku trochu polejem olivovým olejom za studena lisovaným. Často si tiež robím zeleninové šaláty, keďže strava by mala byť v čo najväčšej miere raw.

Poobede pijem šťavy, v ktorých je väčší podiel zeleniny ako ovocia a ak som veľmi hladná, navečer si urobím zeleninový šalát.

V prvom období si ešte dovolím občas malý prehrešok ako hrsť nepražených mandlí, alebo orechov. Nebudem tvrdiť, že vždy všetko dodržím, stane sa mi aj to, že upečiem pečivo a neodolám. Ale nestresujem sa a hlavne beriem to tak, že robím čo viem a je v mojich silách tak, aby som to v pohode a hlavne bez stresu zvládla. Ale v každom prípade sa snažím detox robiť čo najzodpovednejšie.

Keďže ja mám zeleninu veľmi rada, táto prvá prípravná fáza je pre mňa zvládnuteľná bez nejakých extrémnych problémov.

V ďalšej fáze asi po dvoch týždňoch začínam detoxikáciu šťavami. Po príprave z prvých dvoch týždňov už mám žalúdok pomerne stiahnutý a telo je zvyknuté hlavne na to, že sa večer neje a samé už reaguje na to, že pýta šťavy. Trochu ho musím oklamať cez obed, ale dá sa aj to 😊

V tejto fáze ale môžete pociťovať hlad, závraty, môžete byť unavení, alebo Vám môže byť zima. Všetko sú to ale prechodné stavy a dá sa to aj  s nimi zvládnuť. V tejto fáze som si vedomá, že potrebujem viac oddychovať ale odmenou už je strata pár kíl na váhe a čoraz lepší pocit očisty tela a spokojnosti samej so sebou. Zlepšuje sa trávenie a aj celková nálada.

Tým, že počas detoxikácie prijímam viac tekutín a štiav urýchľujem aj látkovú výmenu, a podporujem činnosť pečenie. Spomalený metabolizmus, ktorý mám najmä po sviatkoch spôsobuje, že mám pocit, že už priberám od všetkého. Detoxikácia ma akoby naštartuje a pomôže mi na dlhšiu dobu ho znovu dostať pod kontrolu

Tento krát pôjdem detox podľa Julky a Michala Shark, ktorí žijú na Bali a venujú sa zdravému životnému štýlu. Ak chcete vedieť viac o ich a ich programe, mrknite na ich stránku a možno sa ku mne pridáte. začíname 21 dní ku zmene na konci mesiaca. Ak to nestihnete tentokrát, možno sa Vám to podarí nabudúce.

www.brawolife.cz

Vplyv mesiaca na detox

Ajurvéda napríklad využíva aj vplyv mesiaca a detox odporúča robiť podľa lunárneho kalendára, lebo mesiac má na naše telo obrovský vplyv.

Najlepšie je detoxikovať telo keď je  spln a nov.

Počas splnu telo zadržiava, to znamená že opúcha, priberá, nemá silu sa zbavovať toxínov a škodlivín. Ak v tomto období telo detoxikujeme, tak mu vlastne pomôžeme sa ich zbaviť. Mali by sme detoxikovať pár dní pred aj pár dní po.

Počas Novu sa telo dokáže najviac zbavovať škodlivín. Ak ho v tomto čase podporíme detoxom, bude to mať veľmi výrazný efekt.

Recepty neriešim nejak špeciálne, väčšinou podľa svojej fantázie a nikdy som si ch nezapisovala. Ale môžem s tým odteraz začať a pridávať ich sem postupne.

Pár receptov na šťavy, ako si ich pripravujem ja:

Ovocie odšťavím v odšťavovači.  Všetky šťavy si väčšinou riedim kokosovou vodou, alebo vodou z vodovodu.

 

Ovocná jahodová šťava:

2 poháre jahôd

2 jablká

2 pomaranče

2 mrkvy

mäta

 

Hrušková šťava:

2 hrušky

2 jablká

1 pomaranč

2 šalátové uhorky

stonkový zeler

rímsky šalát

kúsok zázvoru

 

Tropická šťava:

2 červené grepy

1 ananás

1 pomaranč

1 citrón

1 mango

 

Zelená šťava:

stonkový zeler

¼ hlávky zelenej kapusty

petržlenová vňať

2 petržleny

1 limetka

3 jablká

1 citrón

zázvor

Chlorela

 

Vitamínová bomba

2 jablká

4 mrkvy

Ananás

brokolica

petržlenová vňať

2 šalátové uhorky

zázvor

 

Uhorková šťava

2 jablká

4 uhorky

3 šálky listy špenátu

1/2 ananásu

stonkový zeler

avokádo

limetka

zelený jačmeň

 

Paradajková šťava:

8 ks paradajok

2 ks uhorky

1 jablko

čierne korenie

cesnak

 

Cviklová šťava:

4-6 ks cvikla

2 ks jablko

4 ks mrkva

2 ks petržlen

stonkový zeler

cesnak

 

Večerná šťava:

1 Brokolica

10 ks ružičkový kel

2 ks petržlen

5 ks mrkva

¼ hlávky kapusta

2 malé cvikly

zázvor

 

Na trávenie:

2 mrkvy

4 hrste špenátových listov

1 hruška

cvikla

2 väčšie uhorky

2 jablká

 

Hroznová šťava:

2 strapce hrozna

2 jablká

2 hrušky

jahody

mäta

 

Letná šťava:

200 g maliny

200 g jahody

200 g čučoriedky

2 broskyne

4 mrkvy

2 hrušky

 

Na energiu:

2 cvikle

2 mrkvy

10 ks ružičkový kel

2 petržleny

2 jablká

 

Čučoriedková šťava:

3 šálky mrazených čučoriedok

1 šálka kelových listov

2 pomaranče

1 banán

2 hrste zrniečok z granátového jablka

1 citrón

 

Aby ste mali viac inšpirácií, pridala som Vám sem pár zaujímavých receptov (z webu eotazky.sk):

Čierna citronáda zo živočíšneho uhlia

Tento nápoj síce nevyzerá príliš lákavo, ale chutí takmer ako bežná citronáda. Čierne uhlie pomôže zdraviu, no nepokazí chuť. Navyše vás zbaví neželaných toxínov, zmierni nadúvanie a plynatosť, tiež uľaví od žalúdočných bolestí.

Prísady:

4 šálky vody

¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy

stévia (cca 15 kvapiek)

¼ čajovej lyžičky živočíšneho uhlia

Príprava:

Zmiešajte všetky prísady, až kým nedoladíte chuť. Môžete podávať s ľadom.

 

Jahodové smoothie na podporu imunity

Tento detoxikačný nápoj je relatívne rýchly a jednoduchý, je vhodný napríklad aj na raňajky. Jednoducho zmiešajte 6 prísad a vypite. Miesto sladkých cereálií alebo toastu si môžete dopriať nápoj, ktorý podporí imunitu, pretože je plný vitamínu C, draslíka aj mangánu.

 

Prísady:

½ mrazeného banánu

1 šálka mrazených jahôd

½ uvarenej stredne veľkej repy, studenej alebo mrazenej (možno už kúpiť pripravenú)

½ lyžičky čerstvého strúhaného zázvoru

1 šálka kokosového mlieka alebo kokosovej vody

½ lyžice limetkovej šťavy

3-4 kocky ľadu

za hrsť špenátu alebo inej listovej zeleniny

Príprava:

Vymixujte všetky prísady dohladka. Ľad pridávajte podľa potreby a chute.

 

Detoxikačný nápoj z citróna a zázvoru

Zázvor je veľmi zdravý a pomáha pri očiste. Dokáže nakopnúť metabolizmus, udrží ho počas dňa v pohotovosti. Takto dokážete spáliť viac kalórií počas cvičenia či tréningu, zázvor je teda chutný tip ako schudnúť. Aj citróny sú prírodné detoxikačné prostriedky. Pôsobia diureticky, takže pomáhajú telo zbaviť neželaných toxínov.

Prísady:

pohár vody

šťava z pol citróna

1-2 cm zázvoru

Príprava:

Citrónovú šťavu vlejte do vody. Nastrúhajte zázvor a pridajte k citrónovej vode. A deň môže začať.

 

Ľadový zelený čaj s kurkumou

Tento detoxikačný nápoj je plný zdravých vecí, ktoré nám dodávajú energiu počas celého dňa. Je to tiež osviežujúci nápoj na horúce dni. Kurkuma je silná protizápalová látka, ktorá pomáha telu vstrebať antioxidanty a súčasne podporuje činnosť mozgu.

 

Prísady:

2 šálky vody (cca 500 ml)

2,5 cm nastrúhaného koreňa zázvoru

2 lyžičky mletej kurkumy

1 vrecúško zeleného čaju

štipka soli

¼ šálky medu

podľa chuti ľad a plátky čerstvej limetky

Príprava:

Vodu priveďte takmer ku varu a pridajte nastrúhaný zázvor, kurkumu, med a soľ. Nechajte 10 minút variť a odstavte z ohňa.

Pridajte vrecúško zeleného čaju a 3 minúty lúhujte. Potom vyberte.

Preceďte a vlejte do pohára s ľadom. Pridajte limetkovú šťavu a med podľa chuti.

 

Detoxikačné kaktusové smoothie

Toto detoxikačné smoothie je krémové, je to explózia tropických chutí. Kaktusové listy sú extrémne zdravé a sú vhodné na detoxikáciu. Dodajú vám potrebné vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú znížiť hladiny krvného cukru aj cholesterolu.

Prísady:

1 ½ stredne veľkého kaktusového listu, nadrobno nasekaného a bez tŕňov

½ čerstvého ananásu nakrájaného na kocky a vychladeného

1 ½ banánu nakrájaného na plátky a zamrazeného

1 šálka gréckeho jogurtu

šťava z 1 limetky

1 ½ šálky mandľového mlieka

1/3 šálky šťavy aloe vera (podľa chuti)

Príprava:

Všetky prísady postupne vymixujte.

Mixujte na nízkych otáčkach približne 1 až 2 minúty. Prísady musia byť riadne rozmixované. Potom zvýšte rýchlosť a mixujte, kým nezískate krémovú konzistenciu.

 

Detoxikačné smoothie zo superpotravín

Toto krásne gaštanovo sfarbené smoothie je plné antioxidantov a esenciálnych živín, ktoré detoxikujú a podporia telo. Sú v ňom samé chutné prísady – čučoriedky, ananás, grep či goji.

Prísady:

1 šálka čerstvého ananásu

1 šálka mrazených čučoriedok

šťava z 1 grepu

2 lyžice goji bobúľ, namočené vo vode cca na 5 minút

Príprava:

Goji bobule namočte do teplej vody, aby zmäkli, stačí cca 5 minút. Potom vodu zlejte a goji preložte do mixéru.

Pridajte aj ananás, čučoriedky a šťavu z grapefruitu, dohladka vymixujte. Mala by vám vzniknúť krémovitá zmes.

Rozlejte do pohárov a vypite.

 

Ľadový detoxikačný nápoj zo zeleného čaju a citrusov

Tento ľadový zelený čaj s citrusovými plodmi poskytuje plus aj vďaka bazalkovým listom. Tie obsahujú množstvo esenciálnych olejov vrátane eugenolu, citronelového oleja, linaloolu, citralu, terpineolu a limonenu. Tieto prospešné zložky majú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, spolu s citrusmi chutí navyše bazalka veľmi osviežujúco.

Prísady:

1 limetka nakrájaná na plátky

1 citrón nakrájaný na plátky

1 pomaranč nakrájaný na plátky

4 lyžice zeleného čaju

¼ šálky bazalkových listov

10 pohárov vody

Príprava:

Uvarte zelený čaj v 2 šálkach vody. Nechajte vychladnúť a zlejte.

Pridajte zvyšnú vodu, plátky citróna, limetky, pomaranču aj bazalkové lístky. Riadne premiešajte.

Džbán nechajte aspoň 4 hodiny chladiť v chladničke.

Podávajte s kockami ľadu. Na prisladenie môžete použiť med alebo cukor.

 

Šťava z pomarančov, mrkvy a zázvoru

Táto šťava žiarivej farby je plná vitamínov A a C, ktoré získate z pomarančov. Tie posilnia imunitný systém a znížia hladiny zlého cholesterolu. Betakarotény a vitamíny z mrkvy prospievajú nielen zdraviu ale aj detoxikácii. Prospievajú tráveniu, zlepšujú kyslíkovú kapacitu, sú vynikajúce pre vlasy aj nechty.

Prísady:

6 mrkiev

1 pomaranč

1 zázvor

1 uhorka

Príprava:

Všetky prísady vložte do odšťavovača. Odšťavte a hneď vypite.

 

Detoxikačný nápoj z jablka, repy a mrkvy

Toto detoxikačné spojenie troch zdravých potravín vám poskytne vitamínovú bombu. Možno ju zarátať ako dve zo štyroch denných porcií zeleniny. Nápoj obsahuje aj látky potrebné pre detoxikáciu tela a metabolizáciu jedla. Inak povedané, pre chudnutie.

Prísady:

1 stredne veľká mrkva

1 stredne veľká olúpaná repa

1 stredne veľké jablko

1 pomaranč

1 zelerová stonka

štipka soli

1 lyžica limetkovej šťavy

kocky ľadu podľa potreby a chuti

Príprava:

Prísady môžete buď odšťaviť alebo rozmixovať dohladka.

Ak budete zmes mixovať, pridajte aj pol pohára vody.

Podľa chuti môžete pridať soľ a limetkovú šťavu. Rovnako ľad je dobrovoľný.

Nápoj vypite hneď po dokončení.

 

Detoxikačná šťava zo zázvoru, uhorky a jablka

Tento detoxikačný nápoj pomáha odplaviť toxíny z tela, pričom zároveň pomáha s trávením. Jablká ho mierne osladia, uhorka dodá sviežosť. Zázvor ako vitamínová bomba dodá aj štipku pikantnosti. Ďalšia možnosť ako schudnúť s pomocou správneho jedálnička.

Prísady:

1 zázvor

1 uhorka

3 jablká zbavené jaderníka

¼ lyžice mletého korenia

Príprava:

Zázvor ošúpte a uhorku riadne umyte.

Nakrájajte zázvor, uhorku aj jablká na menšie kúsky a postupne odšťavte.

Šťavu ešte nakoniec posypte korením.

 

Smoothie z ovsených vločiek na odstránenie ťažkých kovov z tela

Zmes ovsených vločiek a byliniek – petržlenu a koriandru – pomôže telu zbaviť sa škodlivých kovov, vrátane olova, medi, ortuti a hliníka. Okrem detoxikácie od ťažkých kovov znižuje tento výborný nápoj krvný tlak a dodáva človeku vhodnú dávku vlákniny.

Prísady:

¼ pohára ovsených vločiek alebo quinoa vločiek

1 pohár mandľového kokosového mlieka alebo šľahačky

½ pohára kokosovej vody

½ zeleného jablka

čerstvý petržlen

čerstvý koriander

1 lyžica surového medu

3-4 kocky ľadu

Príprava:

Všetky prísady dajte do mixéra, rozmixujte pri vysokej rýchlosti dohladka.

 

Zelený detoxikačný nápoj

Toto je jednoznačne zeleninová zelená dobrota, ktorá má navyše protizápalové vlastnosti. Do koktejlu, tejto detoxikačnej vitamínovej bomby, patrí uhorka, cuketa, špenát, zelená paprika, zeler, jablká, zázvor a citrón.

Prísady:

½ uhorky

½ cukety

za hrsť špenátových listov

½ zelenej papriky

2 stonky zeleru

2 jablká

1 cm zázvoru

šťava z pol citrónu

Príprava:

Zeleninu aj jablká si nakrájajte na menšie kúsky. Odšťavte alebo rozmixujte, pridajte šťavu z pol citróna a podávajte.

 

Mandarinkovo-škoricovo-koriandrový detoxikačný nápoj

Ďalší vynikajúci detoxikačný nápoj na odplavenie škodlivých toxínov. Mandarinky sú výborným zdrojom vitamínu C, ktorý je dobrý na imunitu. Škorica má zase antioxidačné vlastnosti, takže pomáha spaľovať tuk, takže ide opäť o dobrý tip ako schudnúť. Koriander obahuje antioxidanty, esenciálne oleje, vitamíny a vlákninu. Preto pôsobí ako prírodný očistný prostriedok.

Prísady:

1 mandarinka

½ tyčinky škorice

½ šálky lístkov koriandru

8 pohárov vody

Príprava:

Všetky prísady vložte do skleného uzatvárateľného pohára a riadne premiešajte.

Pohár zavrite a nechajte cez noc, alebo aspoň 6 hodín v chladničke.

Zlejte vylúhovanú vodu a môžete piť.

 

Zelené smoothie so slivkami

Toto zdravé smoothie prekypuje chuťami ovocia a zeleniny. Pridávajú sa doň totiž zelené jablká, slivky, hurmikaki, špenát, zázvor, mandarinky, kel aj citrón.

Prísady:

½ zeleného jablka

1 slivka/ringlota

½ hurmikaki

2 mandarinky

kúsok zázvoru podľa chuti

šťava z pol menšieho citróna

1 šálka čerstvého špenátu

za hrsť kelu

4 kocky ľadu

Príprava:

Olúpte a nakrájajte ovocie aj zeleninu, všetko vložte do mixéru. Vymixujte dohladka. Nakoniec pridajte podľa chuti a potreby ľad a opäť pomixujte.

 

Prázdninové detoxikačné smoothie z jabĺk a jahôd

Tento sladký tropický nápoj je vynikajúci, ak vás prepadne zimné blues a potrebujete trochu prebrať. Ak chcete podporiť imunitu a prečistiť si tráviaci trakt, namiešajte si nápoj z banánov, jahôd, jabĺk a kokosovej vody.

Prísady:

1 jablko

5 veľkých mrazených jahôd (prípadne 6-7 malých)

½ mrazeného banánu

ľad

¾ až 1 šálka kokosovej vody

Príprava:

Vložte všetko do mixéru a vymixujte dohladka.

 

Detoxikačné smoothie z malín a cvikly

Tento jednoduchý detoxikačný nápoj sa skladá z prečisťujúcich, protizápalových prísad, ktoré vám dodajú energiu a omladia vás. Rovnováhu v tele nastolí zázvor, maliny a cvikla.

Prísady:

1 malá cvikla

1 šálka kokosovej vody

½ avokáda

1 šálka mrazených malín

šťava z 1 limetky

¼ červeného pomaranču

¼ lyžice zázvora

1 lyžica chia semienok

1-2 lyžice kurkumy

štipka morskej soli

štipka mletého korenia

1 balenie stévie

Príprava:

Všetky prísady rozmixujte vo výkonnom mixéri.

 

Zelené smoothie s rakytníkom

Rakytník sa označuje ako „citrón severu“. Tieto malé oranžové bobuľky obsahujú množstvo vitamínov vynikajúcich pre telo aj pre pleť. Obsah vitamínu C v rakytníku môže byť až 9 násobne vyšší, než v klasických citrusových plodoch ako sú pomaranče či citróny.

Prísady:

čerstvý zázvor

15 kvapiek rakytníkového oleja z plodov

15 kvapiek rakytníkového oleja zo semien

1 zrelá hruška

1 zrelý banán

1 jablko

šťava z pol citróna

1 lyžica škorice

1 šálka baby špenátu

1 šálka vody

podľa chuti kocky ľadu

Príprava:

Rozmixujte ovocie, zázvor a škoricu. Pridajte vodu podľa potreby.

Pridajte špenát a znovu premixujte dohladka.

Prelejte do pohára a pridajte ešte rakytníkové oleje. Premiešajte lyžičkou alebo metličkou. (Je lepšie nakvapkať ich už do nápoja, inak si zbytočne príliš zamastíte mixér.)

 

Citrusové smoothie

Explózia citrusových chutí, a to nie je všetko. Banán vám zaistí draslík aj vlákninu. Dva základné detoxikačné, prečisťovacie orgány, sú pečeň a hrubé črevo. A banán prospieva obom súčasne. Citrón, limetka, pomaranč či mandarinka vám dodajú vitamín C a telo nabijú antioxidantami.

Prísady:

2 pomaranče

2 mandarinky

4 banány

1 citrón

1 limetka

¼ pohára mlieka

ľad

Príprava:

Olúpané ovocie vložte do mixéra. Pridajte mlieko a ľad. Vymixujte dohladka. Toto detoxikačné smoothie má mať hustú konzistenciu.

 

Brusnicové detoxikačné smoothie

Na toto chutné smoothie potrebujete iba zopár zdravých ingrediencií, a detoxikačné raňajky sú hotové. Brusnice vám dodajú vitamíny, vlákninu aj minerály a získate tak výživný nápoj.

Prísady:

1 šálka mrazených brusníc

1 jablko bez jadierok

½ šálky mandľového mlieka (alebo iného mlieka)

½ šálky vody

½ lyžičky mletej škorice

½ lyžičky mletého koriandru

Príprava:

Prísady vložte do mixéra a dohladka vymixujte.

Nakoniec posypte škoricou a brusnicami.

 

Super nápoj z kivi

Jednoduchosť je mantrou tohto smoothie. Jednoduché prísady a jednoduchá príprava. Získate však neuveriteľne osviežujúce, výživné a energiu dobíjajúce zelené smoothie. Kivi je pre tráviaci systém veľmi dobré. Tento detoxikačný nápoj sa vám preto bude hodiť práve v prípade zápchy alebo nepravidelnej stolice.

Prísady:

2 olúpané kivi

šťava z jednej limetky

šťava z 1 citrónu

1 šálku kokosovej vody

1 dcl pomarančovej šťavy alebo džúsu

ľad

1 stonka petržlenu

za hrsť baby špenátu

1 lyžica chia semienok

½ lyžičky mletého zázvoru

štipka morskej soli

podľa chuti 1 lyžička javorového sirupu alebo medu

Príprava:

Rozmixujte a podávajte.

 

Smoothie zo zeleného čaju matcha, manga a ananásu

Zelený čaj matcha dodá tomuto detoxikačnému nápoju skutočne zelenú farbu. Spolu s mangom a ananásom si tak namixujete zmes antioxidantov, vitamínov a živín, ktoré by ste ťažko hľadali v inom ovocí. Telu tak doprajete tropický nápoj plný chuti.

Prísady:

vrchovatá lyžička zeleného čaju matcha

1 odmerka proteínového prášku

1 šálka mrazených kúskov manga

1 lyžica ananásovej šťavy

1 šálka nadrobno nakrájaného ananásu

1 šálka vody

med

Príprava:

Všetko vložte do mixéra a rozmixujte.

 

Detoxikačný nápoj z granátového jablka, ananásu a citrónu

Granátové jablko sa stalo veľmi populárnym a je to úplne pochopiteľné. Ide o výbornú detoxikačnú potravinu, obsahuje dokonca viac antioxidantov ako zelený čaj. Do nápoja sa pridáva aj ananás, ten mu dodá sladkú chuť a vitamíny naviac. Citrón pomôže posilniť metabolizmus a zároveň vyváži sladké chute.

Prísady:

1 šálka ananásu rozkrájaného nadrobno

½ šálky džúsu z granátového jablka

1 ½ šálky vody

šťava z pol citróna

trochu zázvoru

Príprava:

Do mixéra dajte všetko okrem džúsu z granátového jablka a dohladka vymixujte. Sceďte a do zmesi primiešajte ešte džús z granátového jablka. Môžete pridať aj ľad.

 

Zelená malinovka

Niekedy človek ľahko pozabudne, ako telo reaguje na dobré veci. V tomto recepte zázvor pripraví telo na lepšie vstrebanie zvyšných prísad. Kel dodá telu fytoživiny. Šalát je tiež plný samých dobrých vecí, o jablkách ani nehovoriac. Jablko navyše dodá chuť, aby bol nápoj aj chutný, nielen detoxikačný.

Prísady:

1 jablko (aj so šupkou) nakrájané nadrobno

½ citrónu

½ až 1 hlávka šalátu

1 veľký kelový list alebo viac malých

1 cm zázvoru

Príprava:

Všetky prísady odšťavte prípadne rozmixujte dohladka a môžete piť.

 

Zeleninová šťava

Ak sa hrozíte pri myšlienke, že by ste mali zjesť nejakú zeleninu, tento recept vás naučí zeleninu ak nie rovno mať rád, tak aspoň dokázať bez problémov zjesť. Nebudete ju musieť hrýzť, stačí ju vypiť. A telu za pár sekúnd dodáte jej potrebné množstvo. Aby chutila lepšie, pridajte citrón. Okrem neho si treba nachystať uhorku, špenát, kel – tie vám dodajú fytoživiny aj hydratáciu. Vaše telo sa vám poďakuje, pretože táto zmes je prospešná pre viacero orgánov.

Prísady:

4 šálky baby špenátu

½ hlávky kelu

1 uhorka

½ viazaničky petržlenu

½ viazaničky koriandru

šťava z pol citrónu

Príprava:

Tento nápoj môžete robiť v odšťavovači, citrónovú šťavu pridajte zvlášť.

Ak by ste predsa len chceli ešte viac prekryť chuť zeleniny, môžete do receptu pridať 2 jablká.

 

Výborný hydratujúci džús

Ak sa hovorí o detoxikácii tela, býva medzi prvými odporúčaniami hydratácia tela. Väčšina ľudí trpí väčšou či menšou dehydratáciou. A to nielen kvôli nedostatočnému pitnému režimu, ale aj kvôli pitiu odvodňujúcich nápojov ako je káva alebo sýtené nápoje. Pomocou tohto receptu hydratáciu znovu vyrovnáte, podporíte metabolizmus, odplavíte toxíny a poskytnete výživné látky s pomocou jahôd či jabĺk.

Prísady:

2-3 veľké uhorky

2 jablká

¼ repy, prípadne za hrsť jahôd

mäta na dochutenie

Príprava:

Všetky prísady odšťavte a nalejte do pohárov. Na dozdobenie môžete posypať mätou.

 

Detoxikačný nápoj z indických egrešov

Indické egreše alebo inak amla pomáhajú znížiť hladiny cukru v krvi. Je to veľká pomoc pre telo. Citrón je tiež výbornou voľbou pre zdravie.

Prísady:

7 až 8 amla egrešov

½ lyžičky citrónovej kôry

½ citróna nakrájaného na tenké plátky

2 vetvičky mätových lístkov

7 šálok studenej vody

soľ podľa chuti

Príprava:

Z egrešov odstráňte zrniečka.

Vložte dužinu z amla, citrónovú kôru, soľ a vodu do mixéru alebo odšťavovaču.

V prstoch roztlačte mätové lístky a pridajte do džúsu.

 

Červeno-zelený koktejl

Ak zmiešate kel s granátovým jablkom, urobíte pre svoje zdravie veľa dobrého. Antioxidanty v granátovom jablku bojujú proti voľným radikálom, kel dodáva vlákninu, proteíny a fytochemikálie. Ďalšie antioxidanty získate z brusníc, hruška dodá sladkú chuť. Svieži závan získate zase vďaka mäte.

Prísady:

4 až 6 veľkých kelových listov

1 šálka semien granátového jablka

1 šálka čerstvých alebo mrazených brusníc

1 hruška

zázvor

6-12 lístkov čerstvej mäty

stévia na dochutenie

Príprava:

Všetky prísady vložte do odšťavovača, ak chcete, preceďte a okamžite podávajte.

 

Dúhový džús

Samozrejme, keď ho dokončíte, vôbec nevyzerá dúhovo. Ale zelenina, ktorú použijete, hrá všetkými farbami dúhy. Červené rajčiny a paprika, oranžová mrkva, žlté citróny, zelený zeler, petržlen, šalát a koriander. Chýba síce ešte modrá, ale to tomuto nápoju snáď odpustíte.

Prísady:

1 až 2 rozkrájané červené papriky

4 rajčiny na plátky

3 stredne veľké mrkvy, rozkrájané

2 hlávky šalátu

1 viazanička zeleru

za hrsť petržlenu

za hrsť koriandru

1 uhorka

2 očistené citróny

trochu zázvoru

Príprava:

Všetky prísady odšťavte. Vypite do 48 hodín.

 

Detoxikačné smoothie z citrusových plodov a zeleného čaju

Smoothie väčšinou neobsahuje čaj, zeleným čajom však nič nepokazíte. Očiste prospeje vďaka ohromnému množstvu antioxidantov. Zároveň zrýchlite metabolizmus. Citrusové plody dodajú vitamíny a nápoj dochutia. Môžete pridať aj banán, a to kvôli draslíku a vláknine, ale tiež grécky jogurt kvôli proteínom a vláčnej štruktúre nápoja.

Prísady:

1 pomaranč

1 grapefruit

šťava z pol citrónu

½ šálky nesladeného zeleného čaju

½ šálky gréckeho jogurtu

½ mrazeného banánu

1 šálku ľadu

½ lyžice medu

Príprava:

Uvarte si šálku zeleného čaju, nechajte vychladnúť a potom riadne ochlaďte v chladničke.

Ošúpte a rozdeľte pomaranč a grep, dajte do mixéru spolu s citrónovou šťavou, zeleným čajom, gréckym jogurtom, medom a mrazeným banánom.

Riadne rozmixujte.

V prípade potreby doslaďte medom a pridajte ľad podľa chuti.

 

Zlatý detoxikačný nápoj

Kurkuma nie je iba korenina na podporenie metabolizmu, dokáže telo aj detoxikovať. To znamená, že pečeni pomáha pri štiepení toxických látok. Zázvor je rovnako vhodný na prečistenie. Citrónová šťava a kajenské korenie vám môžu pripomínať detoxikačnú citrónovú diétu. Celkovo získate mix korenín a chutí, ktoré budú chutné a pitné.

Prísady:

2 šálky teplej vody

2 šálky studenej vody

½ lyžičky kurkumy

½ lyžičky zázvoru v prášku

3 kvapky stévie alebo 1 lyžička medu

štipka kajenského korenia

štipka čerstvo namletého čierneho korenia

šťava z ½ malého organického citrónu

Príprava:

Priveďte 2 šálky vody do varu. Zvyšné prísady aj so studenou vodou dajte do veľkej šálky alebo džbánu. Zalejte a môžete piť počas celého dňa.

 

Korenistý zelený „džús“

Ak nemáte radi špenát, ale viete, že by ste ho kvôli zdravotným prínosom jesť mali, je tento nápoj tým správnym kompromisom. Použijete ho dosť veľa, no spolu s uhorkou a zázvorom sa chuť pekne zaobalí. Pikantnosť dodá zázvor, takže si urobíte nielen detoxikačný, ale aj veľmi osviežujúci nápoj.

Prísady:

2 hrste špenátu

¼ šálky petržlenu

1 stonka zeleru

1 malá uhorka

kúsok zázvoru

šťava z 1 citrónu

6 kociek ľadu a voda na zriedenie

Príprava:

Všetky prísady vložte do mixéra a dohladka vymixujte. Pite hneď, pretože sa v tomto nápoji postupne „oddeľuje“ tekutá a tuhá časť.

 

Grepové smoothie

Grepová šťava je sama o sebe dobrým detoxikačným nápojom. Ak ju teda ešte vylepšíte ďalšími superpotravinami, môžete si gratulovať. Môžete pridať avokádo kvôli obsahu zdravých tukov a draslíku. Tiež banány, jahody a pomarančovú šťavu kvôli vitamínom a minerálom. Ak cítite potrebu, môžete si tento detoxikačný nápoj osladiť napríklad javorovým sirupom, resp. medom či stéviou.

Prísady:

½ avokáda

½ šálky čerstvej pomarančovej šťavy

1 šálka grepovej šťavy

1 šálka mrazených jahôd

¾ šálky mrazených banánov

¼ šálky ľadu

Príprava:

Stačí rozmixovať a podávať.

 

Detoxikačné čučoriedkové smoothie

Čučoriedky v tomto smoothie odvedú všetku ťažkú prácu, a to vďaka antioxidačným vlastnostiam. K ruke im budú banány, tie dodajú vlákninu a draslík. Čistiacim účinkom prispeje brusnicový džús. Dokonca pomôže pri liečbe zápalu močových ciest. Navyše ide o dobrú kombináciu chutí, zmes troch superpotravín v jednom smoothie. Môžete ho piť ráno ale aj počas celého dňa.

Prísady:

½ šálky mrazených čučoriedok

¼ šálky nesladeného brusnicového džúsu

1-2 banány

Príprava:

Všetky prísady vložte do mixéra a vymixujte dohladka.

 

Oranžové prekvapenie

V tomto recepte použijete iba štyri potraviny, a nebude to pomaranč. Krásnu oranžovú farbu nápoju dodáva mrkva. Živiny však získate aj zo zeleru, jabĺk a limetky, ktoré smoothie dopĺňajú.

Prísady:

2 jablká

2 stredne veľké mrkvy

1 stonka zeleru

4-5 limetiek

Príprava:

Odšťavte jablká, mrkvu, zeler aj limetku. Vypite ihneď po dokončení.

 

Zelené smoothie

Vždy, keď nájdete ako prísadu do smoothie avokádo, môžete si domyslieť, že nápoj bude mať hladkú štruktúru, zdravé tuky a jemnú vôňu. Uhorka zase dodáva hydratačné vlastnosti, takže vyplavíte oveľa viac toxínov. Pridať môžete aj oriešky a ľanové semienka, čím telu dodáte aj omega-3 mastné kyseliny.

Prísady:

zmes orechov a mandlí

ľanové semienka

avokádo

uhorka

bylinky – napríklad čerstvá bazalka

jogurt

soľ

olivový olej panenský

čierne korenie

Príprava:

Jednotlivé prísady rozmixujte a vypite.

 

Tekutá zeleninová pizza

Možno ste trochu skeptický pri myšlienke, že by ste si na detox alebo chudnutie dali pizzu a ešte aj v tekutom stave. Ak si ale pozriete použité prísady, zbadáte, že na zozname máte samé superpotraviny. Lykopén z rajčín je super vec, telu však dodáte aj karotenoidy z paprík. Proti toxínom zase nastúpi kel.

 

Prísady:

4-5 rajčín

2 papriky, žltú a oranžovú

1/3 žltej cibule

1 kel

10-15 bazalkových listov

1 strúčik cesnaku

za hrsť kešu orieškov

Príprava:

Všetku zeleninu odšťavte, vložte do mixéra a pridajte aj oriešky.

Rozmixujte a podávajte.

 

Mangovo-zázvorový nápoj

Zázvor je vynikajúca liečivá potravina, môžete sa naň obrátiť vždy, keď bude vaše telo potrebovať vzpruhu. Pomáha telu lepšie vstrebať ostatné použité potraviny. Aj preto býva tak používaný. Posilňuje zdravotné prínosy ostatných prísad. Napríklad také mango nepridá iba dobrú chuť, má aj alkalizujúci účinok na telo. Ak ste jedli priveľa kyslých potravín, je najvyšší čas obrátiť sa na zásaditú, alkalickú stranu.

Prísady:

½ manga

1 citrón

1 plátok zázvoru

1 lyžicu agávového nektáru

kôra z 1 citrónu

3-4 kocky ľadu

Príprava:

Jeden až dva plátky citrónu si môžete nechať na dozdobenie. Zvyšné prísady riadne rozmixujte a môžete podávať.

 

Nápoj na pečeň

Netreba snáď pripomínať, že pečeň je pri detoxikácii kľúčová. Preto čokoľvek, čo ju urobí šťastnou, podporí výsledky, po ktorých túžite. Tento detoxikačný nápoj pošle pečeni obrovské množstvá vitamínov a minerálov, ktoré podporia jej optimálne fungovanie. Stačí sa pozrieť na prvú ingredienciu – repu.

Prísady:

2 stredne veľké repy

kúsok čerstvého zázvoru

1 olúpaný citrón

za hrsť koriandru

1 list mangoldu

½ červeného jablka – podľa chuti

Príprava:

Odšťavte a vypite.

 

Detoxikačné smoothie z repy a mrkvy

Už len kvôli repe by sme mohli toto smoothie označiť ako detoxikačný nápoj. Patrí doň ale aj zelený čaj bohatý na antioxidanty či mrkva pôsobiaca proti príznakom starnutia aj protirakovinovými vlastnosťami. Grepy obsahujú veľa vitamínu C, takže pomôžete aj imunitnému systému. Tento nápoj pomôže aj proti chrípke.

 

Prísady:

1 mrkva

1 repa

½ šálky červených grepov

1 mandarínka

plátok zázvoru

½ šálky zeleného čaju

Príprava:

Na pare uvarte mrkvu aj repu, stačí 10-15 minút, podľa hrúbky nakrájaných kúskov. Nechajte vychladnúť.

Vložte všetky prísady do mixéru a rozmixujte dohladka.

 

Jednoduché detoxikačné smoothie

Tu je návrh na jednoduché smoothie s veľkým detoxikačným potenciálom. Začať špenátom je vždy dobrý krok. Chuť doladíte ananásovou šťavou a citrónom. Na posilnenie prísad poslúži zázvor. Vďaka nemu lepšie využijete živiny a zbavíte sa veľkého množstva toxínov.

Prísady:

1 a ¼ šálky ananásového džúsu

šťava zo ¼ citróna

za hrsť čerstvých špenátových listov

¼ lyžičky čerstvého strúhaného zázvoru

Príprava:

Džús vlejte do mixéru. Pridajte aj citrónovú šťavu.

Vhoďte aj špenát a zázvor a riadne premixujte.

 

Zelené smoothie s nízkym obsahom sacharidov

Nedávno panoval ošiaľ okolo pšeničnej trávy. Síce už opadol, ale stále platí, že je zdravá a má mnoho detoxikačných vlastností. Znovu platí, špenátom nič nepokazíte. Chuť možno vylepšiť stéviou, mandľovým maslom aj kokosovou vodou. Ovocia však treba čo najmenej, aby ste sa vyhli zbytočnému nárastu uhlohydrátov – a na svete je recept, ktorý pomôže aj s dilemou ako schudnúť.

Prísady:

1 šálka kokosovej vody

1 lyžica mandľového masla

¼ šálky pšeničnej trávy

2 šálky špenátu

1 odmerka kvalitného čokoládového proteínu

kúsok banánu

podľa chuti troška stévie

½ šálky ľadu

Príprava:

Všetky prísady dajte do mixéru a mixujte, pokým špenát „nezmizne“.

 

Jarný očistný detox

Ak ste zatiaľ nevyskúšali ľanové semienka, skúste v tomto recepte. Poskytujú telu omega-3, ktoré pomáhajú poraziť zápaly, tiež s trávením. A pravidelné vyprázdňovanie je predsa súčasťou detoxikačného plánu. Jablká, mrkva a zázvor pomôžu urobiť z receptu silný koktejl a očistný nápoj, ktorý nahradí škodliviny výživnými látkami.

Prísady:

1 lyžička celých ľanových semienok

1 červené jablko

2 mrkvy bežnej veľkosti

trochu zázvoru

1 šálka vlažnej vody

Príprava:

Namočte ľanové semienka do vlažnej vody. Stačí na pol hodinu. Jednoznačne budete vedieť, že máte vodu z ľanových semienok pripravenú, keď bude voda nad semenami akoby potiahnutá filmom a semená zostanú lepkavé. Pozor, recept neskúšajte, ak máte nejaký program alebo naplánovanú cestu do hodiny od vypitia. Pretože laxatívny účinok sa dostaví po 20 až 40 minútach.

Mrkvu, jablká a zázvor dajte do mixéru. Zalejte vodou a semenami, pomôžte si lyžičkou. Rozmixujte.

Vypite a počkajte hodinu, kým začnú ľanové semienka pôsobiť.

 

Lahodné brusnicové detoxikačné smoothie

Hoci sa píše v názve brusnicové, obsahuje tento detoxikačný nápoj aj ďalšie ovocie, ktoré pomáha pri detoxikácii. Brusnice majú sťahujúce vlastnosti, hlavne pokiaľ ide o pečeň. Zmiešajte ich s hruškou, jablkom a kurkumou. Telo sa vám poďakuje.

Prísady:

2 jablká so šupkou

2 hrušky so šupkou

1 citrón, olúpaný a bez semiačok

1 šálka čerstvých brusníc

2 šálky vody

stévia, agáve alebo med na prisladenie

4 až 6 kociek ľadu, podľa chuti

1 lyžica kurkumového korenia

2 lyžičky škorice alebo 1 lyžičku muškátového oriešku

Príprava:

Zlejte ľad a vodu, pridajte koreniny a premiešajte. Pridajte všetko ovocie a vymixujte dohladka. Pridávajte vodu podľa potreby.

Smoothie môžete držať zakryté v chladničke dva dni. Prípadne zamrazte a vypite neskôr.

 

Prírodný detoxikačný nápoj na denné použitie

Toto je detoxikačný nápoj, ktorý môžete piť každý deň. Je jednoduchý a obsahuje iba dve povinné prísady. Treba pridať jablčný ocot a citrónovú šťavu do vody. Prečistíte si tak celý tráviaci trakt.

 

Prísady:

studená voda

ľad

jablčný ocot

citrónová šťava

škorica podľa chute

stévia podľa chute

Príprava:

Zmiešajte studenú vodu s trochou ľadu, pridajte 1-2 lyžice jablčného octu (čím viac použijete, tým bude detoxikačný účinok väčší, ale aj nápoj bude kyslejší). K tomu citrónovú šťavu aspoň z jedného citrónu, štipku škorice a stévie na dochutenie.

Vypite všetko ráno nalačno.

 

Koktejlový welnes

Do tohto koktejlu patrí kombucha, čo sa vám môže na prvý pohľad zdať trochu mimo. Hlavne, ak ste ju ešte nikdy nevyskúšali. Telu však poskytuje dobré baktérie, čím pomáha tráveniu. Ak si zlepšíte trávenie, automaticky pomôžete telu eliminovať toxíny, pretože prečistíte cestu, ktorou odchádzajú z tela preč. Na dosladenie poslúži med.

Prísady:

šálka čaju z kombuchy

med na dochutenie

šťava z jedného citrónu

Príprava:

Do čaju môžete pridať ľad a citrón podľa chuti. Stačí prisladiť medom a môžete piť.

 

Detoxikačný nápoj s citrónom a zázvorom

Detoxikačný nápoj nemusí byť vôbec zložitý na prípravu ani materiál. Jednoducho skombinujte citrón a zázvor a hotovo. Vypite najlepšie ráno nalačno, približne 30 minút pred raňajkami.

Prísady:

1 šálka vody

šťava z pol citróna

pásik zázvoru

Príprava:

Pripravte si citrónovú vodu a do nej nastrúhajte zázvor. A deň môže začať!

 

… a ďalšie z webu:

 

Detoxikačná polievka a vývar:

čerstvý koreň zázvoru /asi 2,5cm/, 1/3 hrnčeka ryže basmati, 1 klinček, 3ks celého korenia, 1 stredne veľká pokrájaná mrkva, 1/2 hrnčeka nasekaného karfiolu, 1/2 hrnčeka pokrájanej brokolice, 1/2 hrnčeka pokrájaného fenikla, 1/2 hrnčeka pokrájanej cukety, 1/2 hrnčeka pokrájaného petržlenu, štipka cayenského korenia, štipka mletej papriky, cca 1,5l vody

 

Do stredne veľkého hrnca vlejte vodu a uveďte ju do varu. Ošúpte a nakrájajte zázvor na 4 alebo 5 kúskov, pridajte ho do vriacej vody, zakryte a zmiernite oheň. Medzitým v sitku prepláchnite ryžu, dajte ju odkvapkať a pridajte do polievky. Prepnite na strednú teplotu a znovu zakryte. Do variacej sa zmesi pridajte ďalšie ingrediencie. Varte ešte 10 minút. Pridajte papriku a korenie.

 

Jednoduchý detoxikačný čaj:

2 diely púpavy lekárskej, 2 diely lopúcha, 1 diel ďateliny lúčnej

Pripravte si zmes. Do hrnca nasypte 2 lyžice zmesi na 250ml vody, pridajte 1 lyžičku pomarančovej kôry. Priveďte do varu a pod pokrievkou varte na miernom ohni asi 15 minút. Nechajte 5 minút odstáť, preceďte a pite počas detoxikácie 2-krát denne.

 

Agni čaj:

1l vody, 1/2 hrsti najemno nakrájaného zázvorového koreňa, 3 lyžičky palmového cukru alebo stévie, štipku čierneho korenia, trochu kvalitného kvetového medu, citrónovú šťavu.

Všetky ingrediencie okrem medu a citrónovej šťavy priveďte do varu a varte asi 20 minút. Zložte zo sporáka a nechajte vychladnúť. Potom pridajte med a citrónovú šťavu. Pite teplý čaj. Môžete preliať do termosky a piť po jedle počas celého dňa.

 

 

Farebný detoxikačný šalát

Chutný šalát poteší všetkých milovníkov zdravej kuchyne aj nenáročnej prípravy. Jeho súčasťou je aj kel kučeravý, ktorý obsahuje vysoké množstvo flavonoidov (majú protizápalové účinky) a veľa železa. Preto je vhodný najmä pre vegetariánov, ktorým železo často chýba. Pravidelná konzumácia tejto zeleniny znižuje aj riziko srdcových ochorení.

 

 

Ingrediencie na šalát:

1 šálka kelových listov

1 šálka nasekanej červenej kapusty

1 šálky natrhanej brokolice

2 mrkvy

1 šálka lieskovcov

1/2 šálky mandľových lupienkov

petržlenová vňať a slnečnicové semienka na dochutenie

 

Ingrediencie na dresing:

 

100 ml sezamového oleja

100 ml olivového oleja

100 ml citrónovej šťavy

30 ml horčice

30 ml javorového sirupu

štipka soli

 

Ako na to:

 

Suroviny na dresing dôkladne vymiešajte a odložte bokom.

 

Kelové listy natrhajte na menšie kúsky, kapustu nasekajte na jemné prúžky, brokolicu natrhajte na malé ružičky a mrkvu nakrájajte pomocou škrabky na tenké pásiky. Všetko spolu premiešajte vo veľkej mise.

 

Pridajte lieskovce a mandľové lupienky, prelejte dresingom a všetky ingrediencie spolu dôkladne, ale zľahka premiešajte. Na ozdobenie použite nasekanú petržlenovú vňať a slnečnicové semienka.

 

Hustá šošovicová polievka s kokosovým mliekom

Netradičná kombinácia červenej šošovice a kokosového mlieka vás zahreje aj zasýti. Šošovica má pozoruhodný obsah bielkovín, je bohatá na sacharidy a poslúži ako výborná náhrada mäsa. Okrem toho patrí aj k výdatným zdrojom železa – pomáha odstraňovať únavu, zvyšuje výkonnosť a má omladzujúce účinky.

 

Ingrediencie:

250 g červenej šošovice

1 červená cibuľa

1 000 ml zeleninového vývaru

250 g mrkvy

150 ml kokosového mlieka

1 cm čerstvého zázvoru

šťava z 1 citróna

1 čajová lyžička karí pasty

štipka sušenej čili papričky

štipka soli

1 limetka na ozdobenie

čerstvá petržlenová vňať

olivový olej

 

Ako na to:

 

Cibuľu nakrájajte nadrobno. V hrnci zohrejte olivový olej, cibuľu sprudka opražte a intenzitu ohňa následne znížte. Pridajte mrkvu nakrájanú na malé kúsky a opražte ju. Podlejte časťou zeleninového vývaru a duste.

 

Po chvíľu pridajte premytú červenú šošovicu, opražte ju a premiešajte. Podlejte vývarom a všetko spolu duste domäkka. Prípravu sledujte a postupne prilievajte vývar. Pred dovarením pridajte kokosové mlieko, prevarte, pridajte karí pastu, najemno nastrúhaný zázvor, dochuťte soľou a čili papričkou.

 

Pred podávaním dochuťte citrónom, ozdobte limetkou a nasekanou petržlenovou vňaťou.

 

Šaláty, ktoré vám pomôžu prečistiť organizmus a vyplaviť nadbytočné kilá. A čo je najlepšie, tieto šaláty sú aj veľmi chutné a hneď pripravené. (z webu)

 

Základné prísady na šalátový detox

 

Kapusta – pomáha detoxikovať organizmus, zlepšuje trávenie a ako bonus, je plná vitamínov

Zeler – nízkokalorický, má odvodňovacie schopnosti, znižuje hladinu cukru v krvi, upravuje krvný tlak a hladinu cholesterolu

Mrkva – vysoký obsah vlákniny, dodáva telu potrebnú energiu, upravuje hladinu cholesterolu a prospieva aj vášmu zraku

Cvikla – Táto mimoriadne výživná zelenina je nabitá vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami a vlákninou. Cvikla obsahuje málo kalórií aj preto je ideálnou potravinou pri chudnutí.

 

 

Výborný šalát nabitý vitamínmi

 

¼ hlávky kapusty

550 g červenej repy

400 g mrkvy

1 jablko – voliteľné

2 lyžice citrónovej šťavy

2 lyžice strúhaného chrenu

 

Postup:

Zeleninu očistíme a všetku nastrúhame na čo najjemnejšie. Môžeme pridať aj postrúhané jabĺčko. Nakoniec zalejeme zmesou citrónovej šťavy a chrenu – podľa chuti môžeme zálievku upraviť. Ja som ho jedla pár dní namiesto klasických príloh a kedže mi chutil, dala som si sem-tam aj na večeru s celozrnným pečivom. Mne sa to naozaj osvedčilo a asi za 3 týždne (a to som ho nejedela denne) boli 4 kilá dole a zatiaľ sa nevrátili. Ak chcete schudnú ešte o čosi viac a hlavne prečistiť črevá rýchlo, skúste aj tento nápoj: V hrnci zohrejeme ½ šálky vody, pridáme ½ lyžičky himalájskej soli a dobre premiešame. Potom pridáme 1 lyžičku závorovej šťavy, 2 lyžice citrónovej šťavy a ½ jablkovej šťavy. Premiešame a hneď vypijeme. Tento nápoj radšej pite keď ste doma – má skutočne rýchly čistiaci účinok.

 

Šalát „tukožrút“

 

hlávková kapusta

zeler

mrkva

citrónová šťava

trochu olivového oleja

za hrsť olív

1 – 2 PL kukurice

jemne nasekaný kôpor, alebo petržlen

 

Postup:

Zeleninu nastrúhajte na jemnom strúhadle a zmiešajte s ostatnými surovinami. Konzumujte aspoň po dobu 3 týždňov pred každým hlavným jedlom. Môžete ho však jesť aj častejšie, či už ako prílohu, alebo na večeru.

 

Zelerový šalát s jogurtom

 

1 ks stredne veľkého zeleru

1 ks mrkvy

1 ks veľkého jablka

1 lyžička majonézy

3 lyžičky bieleho jogurtu

2 lyžičky jablčného octu

1 lyžička medu

2 štipky morskej soli

1 štipka čerstvo mletého čierneho korenia

 

Postup:

Očistenú zeleninu nastrúhajte na strúhadle. Dajte do misy, pridajte soľ, med, jablčný ocot a premiešajte. Nechajte 10 minút stáť. Potom vmiešajte jogurt a majonézu. Nechajte vychladiť a podávajte.

 

Šalát ktorý vám pomôže schudnúť

Tento ľahký šalát je výbornou večerou. Dobre sa najete a nebude to mať žiadny vplyv na vašu postavu.

 

1 mrkva

1 červená repa

1 strúčik cesnaku

olivový olej

1/2 citróna

soľ

 

Postup:

Olej zmiešajte s pretlačeným cesnakom, soľou a citrónovou šťavou a nechajte chvíľku odstáť. Repu aj mrkvu nastrúhajte na hrubo a zmiešajte. Pridajte ochutený olej.

 

Šalát proti vírusom pre lepšiu imunitu

 

Tento šalát si doprajte hlavne v chladnom počasí, keď je zvýšené riziko infekcií. Vďaka vitamínom zo zeleniny a chrenu bude váš organizmus pripravený čeliť nákaze.

 

1 mrkva

20 g čerstvých koreňov chrenu

1 červená repa

1/2 ČL cukru

soľ podľa chuti

2 PL hustého bieleho jogurtu

 

Postup:

Korene chrenu si očistite a nastrúhajte na jemno. Premiešajte s kyslou smotanou, pridajte soľ a cukor. Očistite si repu a mrkvu a nakrájajte na tenké prúžky. Všetko spolu zmiešajte a podávajte.

 

Šalát s červenou repou a kuracím mäsom

Výdatný šalát s harmonicky nakombinovanými ingredienciami, ktorý si určite obľúbite. Hodí sa aj na slávnostný stôl a tá chuť vás dostane!

 

300 g kuracích pŕs

1 PL slnečnicového oleja

500 g hlávkovej kapusty

1 mrkva

1 červená repa

3 – 4 PL majonézy

soľ, mleté čierne korenie, prípadne iné korenie na kurča podľa chuti

 

Postup:

Kuracie prsia si nakrájame na pásiky, osolíme, okoreníme a opečieme na slnečnicovom oleji. Necháme vychladnúť. Kapustu si nakrájame na tenké rezance, osolíme a dôkladne premiešame. Mrkvu a červenú repu si nastrúhame na hrubo a zmiešame s kapustou. Pridáme kuracie kúsky, majonézu, zamiešame a môžeme podávať.

 

Mrkvový šalát s kapustou

 

1 až 2 stredne veľké mrkvy

1/4 hlávky kapusty

1 polievková lyžica oleja

soľ a čierne korenie podľa chuti

zelená cibuľka podľa chuti

 

Postup:

Mrkvu nastrúhame na strúhadle, pridáme na jemno nakrájanú kapustu a lyžicu oleja. Osolíme a okoreníme podľa chuti a všetko zamiešame.

 

Zázračný šalát na chudnutie a dobré trávenie

 

¼ hlávky kapusty

550 g červenej repy

400 g mrkvy

1 jablko – voliteľné

2 lyžice citrónovej šťavy

2 lyžice strúhaného chrenu

 

Postup:

Zeleninu očistíme a všetku nastrúhame na čo najjemnejšie. Môžeme pridať aj postrúhané jabĺčko. Nakoniec zalejeme zmesou citrónovej šťavy a chrenu – podľa chuti môžeme zálievku upraviť. Ja som ho jedla pár dní namiesto klasických príloh a kedže mi chutil, dala som si sem-tam aj na večeru s celozrnným pečivom. Mne sa to naozaj osvedčilo a asi za 3 týždne (a to som ho nejedela denne) boli 4 kilá dole a zatiaľ sa nevrátili. Ak chcete schudnú ešte o čosi viac a hlavne prečistiť črevá rýchlo, skúste aj tento nápoj: V hrnci zohrejeme ½ šálky vody, pridáme ½ lyžičky himalájskej soli a dobre premiešame. Potom pridáme 1 lyžičku závorovej šťavy, 2 lyžice citrónovej šťavy a ½ jablkovej šťavy. Premiešame a hneď vypijeme. Tento nápoj radšej pite keď ste doma – má skutočne rýchly čistiaci účinok.

 

Mrkvovo-jablkový šalát

 

1 až 2 mrkvy

1 až 2 jablká

2 polievkové lyžice medu

1 lyžica bieleho octu

 

Postup:

Jablká bez šupky a mrkvu nastrúhame na strúhadle. Med a ocot si rozmiešame a polejeme nimi jablká s mrkvou. Všetko dobre premiešame.

 

Kapustový šalát s jogurtovo-horčicovou zálievkou

Konečne perfektná náhrada za kalorické šaláty, ktorá chutí fantasticky: Kapustový šalát s jogurtovo-horčicovou zálievkou!

 

1 hlávku kapusty (menšiu) (môžete dať pol na pol s červenou kapustou)

3 ks mkrvy

1 väčšiu červenú cibuľu

3 lyžice citrónovej šťavy

1 lyžička majonézy

1 lyžička medu

Biely jogurt – ja niekedy miniem pol téglika, inokedy celý, uvidíte sami, aký krémový chcete šalátik mať

Soľ, mletá rasca

 

Postup:

Zeleninu očistíme a nakrájame natenko – zvlášť cibuľku nakrájajte na čo najtenšie plátky. Nechajte 15 minút odležať a potom pokvapkajte citrónovou šťavou. Zmiešajte jogurt s majonézou, horčicou, medom, soľou a koreninami. Necháme aspoň na 30 minút odležať v chladničke a môžeme podávať. Šalát počas prípravy ochutnávame, dolaďte si ho tak, aby vám ulahodil. 🙂

Želám Vám veľa zdravia a úžasných chutných zdravých receptov

Komentáre (2)

  • Beáta 21. januára 2021

    Dobrý den,
    presne s Vami súhlasím. Aj ja som práve tento týždeň dokončila svoj očistný program Clean 9 od firmy Forever living products.
    Už som ho robila druhýkrát. Už začiatkom decembra som pociťovala ze niečo treba so sebou robiť, zatiaľ som si naordinovala čistý aloe vera gel 2x denne a potom po sviatkoch som si dala očistný program.
    Teraz je to omnoho lepšie, vidieť to aj na postave, že zišli kg a hlavne cm, ale to su len vedlajšie účinky. Hlavne ze sme niečo pre seba urobili.
    Bea z Komárna / forever a kváskovanie su moja láska/
    Pekný zvyšok dňa prajem

Pridať komentár