Cyprus

CYPRUS – moja srdcovka

CYPRUS – moja srdcovka

Už keď som zakladala blog som mala v pláne napísať článok o Cypre – ostrove lásky. Pre mňa už 25 rokov druhý domov, práca, priatelia, najkrajšia a najčistejšia voda a úžasné jedlo v malých tavernách aj luxusných reštauráciách.  Je to jeden z najväčších ostrovov v  Stredozemnom mori. Cyprus sa na nazýva ostrov lásky, lebo sa tu z peny mora zrodila bohyňa Afrodita.

Grécka časť ostrova Cyprus je známa pre svoj životný štýl v tavernách , baroch a reštauráciách s priateľmi pod holým nebom,  pomalý rytmus, čisté more a vzduch, krásne horské dedinky a nádherné rôznorodé pláže.

Cyprus
Cyprus

Ak chcete na Cypre aj niečo vidieť a nie len oddychovať na pláži, odporúčam si prenajať auto a najlepšie hneď na letisku. Máte hneď pri východe požičovne áut Avis, Budget, Europcar, Sixt, Thrifty či Hertz. Stačí Vám občiansky preukaz, alebo pas. ale kľudne môžete využiť aj autobusovú dopravu, ktorá ale nie je pravidelná a nepremáva napríklad v noci.

Na Cyprus je najlepšie vycestovať mimo sezónu, keď je príjemná klíma a prázdne pláže, ktoré inak môže nepríjemne prekvapiť množstvom turistov. Počasie  v júli a v auguste je bez zrážok a málokedy sa objavia mraky. Väčšinou sa teploty pohybujú až do 40 St.C.  Najlepšie počasie na dovolenku je máj-jún a september – november. V máji môže byť ešte studená voda v mori, ale keď sa zohreje, tak je príjemná na kúpanie až do novembra. Cyprus má subtropickú klímu. Podnebie má Cyprus veľmi príjemné. Dokonca v zime je prijateľných 15 stupňov. V lete sa teploty šplhajú časti až k 40-tke, ale prímorský vietor príjemne ochladzuje. Na Cypre je až 300 dní slnečných a veľmi málokedy prší.

Cyprus je rozdelený na Tureckú a Grécku časť v  dôsledku vojenského konfliktu medzi kresťanskou a moslimskou časťou ostrova. Severná časť  je turecká, avšak Cyperská republika (južná časť) považuje Severný Cyprus stále za svoje územie, okupované Tureckom. A veru nie je ľahké prejsť len tak z jednej na druhú časť. Bola som pozrieť na hraniciach, ktorú celkom vážne strážia vojská so samopalmi.

Civilizácia sa tu nachádzala už veľmi dávno a preto je na Cypre množstvo archeologických nálezísk a vykopávok.

Má strategickú pozíciu medzi Európou a Blízkym Východom preto v minulosti bol centrom križiackych výprav, alebo obchodu. Paradoxné je, že Cyprus patrí do Ázie, ale je súčasťou Európskej Únie a preto Vám na cestovanie na Cyprus stačí občiansky preukaz.

 

Hlavné mesto Nikózia a je to jediné rozdelené hlavné mesto na svete. Hranica existuje už od roku  1963 a delí ho na južnú Nicosiu a severnú časť Lefkosiu. Hranica je súčasťou hranice pozdĺž celého ostrova

V meste  nájdete typické turecké mešity, bazáre s  tureckým fejkovým tovarom ,  a hneď o kúsok ďalej typické grécke taverny a  pohostinnosť typickú pre Grécko.  V meste je množstvo múzeí.

V Južnej časti nájdete ulice plné moderných reštaurácií a barov, naopak severná časť dýcha históriou a je plná pamiatok. Za pozretie jednoznačne stoja hradby okolo mesta, Famagusta – mesto duchov, námestie Faneromeni a Cyperské múzeum

Pafos  nájdete na  západe ostrova. Je to veľmi obľúbené a vyhľadávané miesto turistov. Je známe svojimi archeologickými náleziskami, ruinami a prístavom zo 16. storočia. V Pafose je aj letisko a lietajú sem  lietadlá priamo z Bratislavy a niekedy aj z Košíc a ubytovanie nájdete veľmi ľahko cez booking.

Protaras je veľmi rušné stredisko pre tých, ktorí hľadajú zábavu vo dne aj v noci. Je to veľmi obľúbené  miesto dovolenkárov a mladých ľudí. Je tu množstvo hotelov, ktoré lemujú pobrežie, ale pláže sú zaradené medzi najkrajšie na svete. Nájdete tu veľa atrakcií, zábavy a neopakovateľný večerný život v meste. Je to vhodné miesto pre mladých aj pre rodiny s deťmi.

Ayia Napa Je jedným z najviac navštevovaných a najrušnejších turistami vyhľadávaných miest najmä v letnej sezóne. Najrušnejší nočný život a zábavu nájdete práve tu. Nájdete tu ale aj kus histórie a múzeum Thalassa.

Larnaka  je medzinárodné letisko, a tak ako mnoho iných miest na Cypre dýcha históriou, ktorá je stará tisíce rokov. Neďaleko letiska je slané jazero v ktorom je niekoľko krát v roku stovky  plameniakov až to vyzerá ako ružový opar. V jazere ja aj  vrak lode Zenobie, ku ktorému sa potápajú často potápači.  Neďaleko stojí mešita Hala Sultan Tekke .

Cyprus

Limasol
Je druhé najväčšie mesto Cypru a najväčší prístav na Cypre. Je to mesto s nádherným historickým centrom, plážami s čiernym pieskom a okruhliakmi a množstvom príjemných plážových barov. Za posledné desaťročie zaznamenalo obrovský rozvoj, pre mňa ale bude navždy tým príjemným miestom bez množstva turistov, ktoré som spoznala pred 25 rokmi a dodnes ho navštívim niekoľkokrát v roku. Je to mesto, kde som strávila krásny  čas s priateľmi, rodinou, známymi, kde pracujem, aj trávim dovolenku. Je mi srdcu blízke tak isto ako moja domovina.

Promenáda Limasol pozdĺž mora je veľmi obľúbená a príjemná prechádzka pre turistov aj domácich.   Je vysadená palmami a lemuje ju nádherný park. Končí v New porte, ktorý bol v Limasole vybudovaný v posledných rokoch. Je to nový bod mesta, kde sa sústreďujú luxusné obchody, reštaurácie, bary a má aj svoju rezidenčnú  časť a prístav pre malé lode.

Limasol  je ďalším historickým mestom na ostrove. V Starom meste nájdete  hrad Limasol, ktorý v ktorom zažijete nádhernú prehliadku. V starých uličkách mesta nájdete luxusné reštaurácie aj tradičné taverny. Určite stojí za to stráviť jeden večer práve tam a nechať sa očariť touto atmosférou.

Mesto sa v poslednom období stáva veľmi obľúbeným a smeruje sem čoraz viac turistov.

Pláže na Cypre
Cyprus je veľmi frendly environmental, má jedno z najčistejších morí v Európe a  57 pláží ocenených modrou vlajkou.

Turecká časť Cypru má veľké biele pláže, avšak často bývajú veľmi rušné a obsadené turistami.  Tureckú časť často nájdete v ponuke mnohých cestovných kancelárií.

Pokojnejšia je južná Grécka časť, ktorá je mi oveľa bližšia pre atmosféru a množstvo spomienok, ktoré odtiaľ mám. Nájdete tu nádherné pláže v okolí Pafosu a útulné plážové bary, ktorých v poslednej dobe vzniklo veľmi veľa.

Na pláži Lara pri meste Agios Georgios a na Golden Beach na polostrove Karpas sa liahnu korytnačky.

Nepochodila som všetky pláže na Cypre, mám svoje obľúbené, ktoré mi ukázali priatelia, medzi ne patrí časť Na západnom pobreží  Limassolu kde sa odkrýva krajina jedinečných divokých kúziel. Mys Aspro, ktorého meno súvisí s bielymi, kriedovými útesmi týčiacimi sa nad plážou, je nepochybne jedným z najpozoruhodnejších miest v  Limassole. Nikde inde som nič podobné nevidela a je to jedno z miest, ktoré treba vidieť.

Cyprus
Cyprus

Zdroj: https://www.chooseyourcyprus.com/cyprus-unspoiled-hideaway-beaches-in-the-south-coast.html

Blue lagoon, Akamas
Pláž sa nachádza na západnom pobreží Cypru. Je to asi najkrajšia pláž, na ostrove.  Cyprus je plný bájí a povier a hovorí sa, že na tejto pláži Afrodita, bohyňa lásky stretla Adonisa. V zátoke pláže sa zrodila aj legenda podľa ktorej ak so svojim milým navštívite zátoku a namočíte sa do mora, Vaša láska bude nesmrteľná

Golden Beach
Je to malá pláž, kde nie sú žiadne bary ani reštaurácie. Zaujímavá je tým, že tu hniezdia korytnačky práve preto, že je tu kľud.

Fig Tree Bay, Protaras
pomenovaná je podľa figových stromov, ktoré sa tiahnu pobrežím. Táto pláž je obľúbená turistami. Jae treťou najkrajšou plážou v Európe.

Nissi Beach, Ayia Napa
Najznámejšia pláž na Cypre je asi  Nissi beach, na ktorej nájdete biely piesok a nádhernú tyrkysovú vodu v mori. Je to obľúbené miesto mladých plné barov a zábavy. lemuje ju promenáda s množstvom reštaurácií a barov. Táto pláž je veľmi rušná a v lete plná turistov. Kto vyhľadáva kľud, nie je to nič preňho.

Protaras a Ayia Napa má najbelší piesok a mnohí ich označujú za tie najkrajšie pláže na cyperskej časti Cypru.

Cyprus

Zdroj: bigtravel.sk

Pissouri Bay, Limassol

pláž ktorú som viackrát navštívila sa nachádza medzi Limassolom a Pafosom v zátoke Pissouri. pláž je dlhá asi 2 ma a z obidvoch strán je lemovaná skalnými bielymi útesmi. Ak sa vyberiete loďkou okolo nich, objavíte aj malé súkromné plážičky.  Je tu pár taverien, v ktorých Vám pripravia prvotriedne jedlo. Každý, kto sa ocitne na tejto strane ostrova by mal toto krásne miesto navštíviť.

Cyprus

Porto Pomos

Pláž na západnom cípe pobrežia, ktorá sa vyznačuje panenskou, nedotknutou prírodou. Cestou na túto pláž odporúčame navštíviť rybársku dedinku Latchi a malebné mestečko Polis.

Cyprus

Zdroj:bigtravel.sk

Konnos Bay, Ayia Napa

Pláž je zaujímavá tým, že ju obklopujú borovice. je pokojná a veľmi obľúbená medzi miestnym obyvateľstvom.

Neobyčajná pláž Konnos Bay leží cca. 4 km od letoviska Ayia Napa. Pláž chránia okolité útesy, preto tu panuje stále bezvetrie a more je pokojné. Pláž je čisto piesočnatá, more má blankytovo modrú farbu. Napriek tomu, že pláž leží medzi dvoma obľúbenými letoviskami Ayia Napa a Protaras, panuje tu príjemná dovolenková atmosféra. Okrem kúpania v priezračnom mori odporúčame spraviť si výlet na neďalekú Kyklopovú skalu. Pre mnohých je pláž Konnos Beach jednou z najkrajších pláži južnej časti ostrova.

Cyprus

Zdroj: bigtravel.sk

Paramali beach

2 km dlhá pláž, ktorá je ako stvorená pre tých, ktorí nechcú leňošiť na pláži, ale chcú čas pri mori aktívne využiť. More na tejto pláži je búrlivé, preto je extra vyhľadávaná vyznávačmi kite surfingu, ktorým poskytuje z celého Cypru azda najlepšie podmienky pre realizáciu tohto športu.

Cyprus

Zdroj: bigtravel.sk

Veľmi pekne zhrnuté nájdete informácie aj na tomto nete:
https://www.chooseyourcyprus.com/discover-cyprus/beaches/ayia-napa-beaches.html

Zaujímavosti  na Cypre:

Afroditine skaly- Táto oblasť, sa považuje za jednu z najkrajších na Cypre. Leží približne 20 km od Paphosu. Podľa mytológie sa práve na tomto mieste z morskej peny rozbúreného mora zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Vďaka tejto lokalite získal Cyprus prirovnanie Afroditin ostrov.

Pohorie Troodos je známe cyperské pohorie. Rovnaký názov nesie aj najvyššie položená osídlená horská dedina, ktorá leží v nadmorskej výške 1725 m.n.m. Z dediny je možné absolvovať túru k vodopádom, ktoré sú jedinými na ostrove.

Cape Greco National Forest Park-  More je tu sfarbené do niekoľkých odtieňov modrej, až sa to zdá byť neskutočné. Dostanete sa sem buď autom, štvorkolkou, prípadne autobusom. Ak sa rozhodneš autobusom tak ťa potom cca 2km čaká cesta po svojich. Z útesov je neopísateľný výhľad a určite by to malo byť miesto na tvojom zozname, ktoré treba vidieť. Kamara Tou Koraka, Cape Greco View Point, Sea Caves, Monachus Monachus Arch.

Camel park- V minulosti sa tu ťavy používali na dopravu, zatiaľ čo dnes môžeš cyperské ťavy vidieť len v jedinečnom Camel Parku. Park je skrytý len 15 minút jazdy z Larnaky a je skvelým miestom pre relaxáciu a zábavu. Camel Park je dobrým miestom na priblíženie sa k prírode a zdieľanie priameho kontaktu so zvieratami. V malej zoologickej záhrade sa nachádzajú aj  roztomilé poníky, cyperský osol, jelene, pštrosy, pelikány, papagáje a kačice.

Hrobky kráľov sa nachádzajú na západe ostrova v meste Pafos. V katakombách boli kedysi pochovávaní bohatí mešťania. Nachádza sa aj na zozname svetového dedičstva UNESCO .

Famagusta a Mesto duchov

Famagusta, v preklade znamená skryté v piesku sa nachádza na východnom pobreží. Nájdete tu časť mesta, ktorá je skutočným mestom duchov. Pôsobí až strašidelne. V roku 1974 mesto ovládla počas vojenskej invázie turecká armáda. Cypruskí obyvatelia utiekli na juh pred armádou. Pôvodne si mysleli, že sa do svojich domovov vrátia. Avšak nikdy sa to nestalo, lebo  Cyprus sa rozdelil a nebola možnosť návratu. Všade vidíte, akoby zastal čas. Vo výkladoch sú módne veci z tých čias, na balkónoch dokonca visí prádlo, zakopnete o loptu, ale nikde nie je ani noha. Na uliciach parkujú staré autá, všetko je zakonzervované časom, akoby sa všetci skryli.  Dodnes sú tu v uliciach vojaci a strážia mesto. Nie je tu dovolené ani fotografovať.  Nebolo to tak ale vždy. Famagusta bola rybárska dedinka, kde sa odohrával aj dej Schakespearovho Othella. Neskôr sa zmenila na luxusnú destináciu s nádhernými plážami a luxusnými hotelmi, ktoré navštevovalo množstvo známych celebrít. Až vojna Turkov s Grékmi všetko zmenila.

Vo Famaguste, je najhlbší prístav ostrova. To je aj dôvod prečo tu kotvia výletné lode ktoré prichádzajú na Cyprus.

Hrad St. Hilarion
Patrí skutočne k najkrajším zrúcaninám Stredomoria. Je to najzachovalejšia zrúcanina v tejto časti. Leží na pohorí Kyrenia nad prístavnym mestečkom Kyrenia a poskytuje nádherný výhľad na okolie.

Zrúcaniny hradu pôsobia rozprávkovo.  Walt Disney, podľa neho nakreslil hrad pre Snehulienku. Tento hrad je naozaj tak krásny, že ak by ste nevedeli aký výlet si zvoliť, tak sa vyberte určite sem.

Cyprus nie je len o plážach, preto tu mám tipy na hory a vodopád.

Na Cypre nájdeš krásne hory a vodopády, kam sa oplatí ísť. V lete sa tam super schladíš – je tam o 5-10 stupňov menej ako na pláži a v zime si môžeš aj zalyžovať.

Najznámejšie hory sú Troodos. Je tam veľa možných trekov, od pár kilometrov až po celodenné túry. Je veľa miest, z ktorých túra môže začať. Na tejto mape nájdeš prehľad všetkých trekov. https://www.chooseyourcyprus.com/MapZoom/troodos-back.html

Cyprus

Odporúčam si pozrieť tento web:
https://www.chooseyourcyprus.com/

 

14.7.2021- Aktuálna situácia pri odlete, prílete na Slovensko a zdroje, kde hľadať dokumenty a zdroje.

Veľa aktualizovaných informácií nájdete v tomto linku:
https://pelipecky.sk/kam-sa-da-cestovat-koronavirus-hranice/

Pri vycestovaní:
Pri vycestovaní zo Slovenska treba vedieť, aké dokumenty požaduje daná krajina na vstup. Všetky podmienky sú na stránke MZV, kde si veľmi ľahko nájdete krajinu, do ktorej cestujete. Tieto podmienky sú pre každú krajinu iné. Link nižšie:
https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach?fbclid=IwAR3u6VzZC1gEiNLlKJHJcMTPBCtL46pSc-kxS-wx_bs5bGS2JWP1VcAn9ec

Pri návrate:

Podľa najnovších prijatých opatrení je každý povinný sa zaregistrovať na e-hranica.
https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/

Cestujúci prichádzajúci na územie Slovenska leteckou dopravou musia vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, takzvaný Public Health Passenger Locator Form. Nájdete ho aj na tejto stráne:
https://www.mindop.sk/covid/forms/edit/b9e2a01b4f8f23b4dc47c9f02a0d4bbbc7e7

Najviac relevantných a komplexných informácií získate tu:
https://www.mzv.sk/detail-aktuality/-/asset_publisher/Hp2qxsn2Z6I5/content/registracny-formular-pre-osoby-cestujuce-na-uzemie-sr

Ja som pri ceste letecky na Cyprus potrebovala

  • Digitálny EU digital covid certificate (bez ktorého v tomto čase na Cypruse nepúšťajú do žiadneho baru, reštaurácie, hotela, o čom som sa ani dva dni po návrate nedočítala nikde  v dostupných zdrojoch, takže je možné, že niektoré podmienky zistíte až priamo na mieste.)

Ak nemáte certifikát o očkovaní, zrejme bude treba mať PCR test. Ale to nájdete v linku nižšie.

  • Cyprus flight pass (je určitá forma formulára na dohľadanie osoby, ktorý spomínam nižšie a je potrebný pri vstupe na Slovensko) toto tlačivo Vám pošle Váš letecký dopravca, prípadne dostanete odkaz na stránku, kde ho môžete získať.

Pri návrate som predkladala:

  • Digitálny EU digital covid certtificate
  • Doklad o registrácii na e-hranici (ktorý Vám po registrácii príde e-mailom, preto je treba aby ste mali v mobilnom zariadení, ktoré máte so sebou nainštalované e-mailovú adresu, ktorú použijete pri registrácii na e-hranica.)
  • Elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, takzvaný Public Health Passenger Locator Form. (PLF form) ktorý môžu od Vás chcieť už pri check in na letisku, alebo na hranici. Tak isto Vám príde po vyplnení e-mailom
  • Všetky dokumenty odporúčam mať vytlačené, alebo pripravené v digitálnej podobe v telefóne. Niektoré dokumenty si môžu na colnej a pasovej kontrole žiadať v papierovej forme.

 

Šťastnú cestu želá Petronela

Komentáre (2)

  • Mariana 21. apríla 2023

    Dobrý deň ja zisťujem počasie v septembri mame termín na koniec septembra na severny Cyprus bude tam teplučko. Ďakujem krásne

Pridať komentár