Pomarančové šišky

Tak skôr ako si dáme recept niečo z tradícií a prečo sa vlastne na fašiangy pečú šišky.
Sama som bola zvedavá a preto som trochu hľadala na internete, aby som Vám tieto tradície trochu priblížila.
Fašiangy trvajú viac týždňov a začínajú dňom po sviatku Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou. Po nej začína 40 dní pôstneho obdobia pred Veľkou nocou.
Fašiangy v minulosti i dnes boli obdobím zábav a jedla.
Ako píšu zdroje na internete, až rituálny charakter malo vyprážané pečivo. Lahodné a sýte šišky, pampúšiky, guľky, fánky, chraple, grapne, kreple, fulanki, milostki či herouki tak rozvoniavali v každom kúte Slovenska.
Mládenci – fašiangovníci poobliekaní do masiek sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. K najstarším maskám patrili muži preoblečení za ženy, prespanky alebo Cigánky. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť, predovšetkým pálenky. K typickému pečivu “na ponúkanie” patrili smažené šišky, pampúšiky a fánky. Každá obec mala svoje tradičné vinšovačky a masky na dvore domu nikdy nezabudli domácich vyzvŕtať. Vyvrcholenie fašiangových sviatkov bolo vo fašiangový utorok, posledná muzika bola spojená s pochovávaním basy.
Po veselom fašiangovom období nastáva čas pôstu. Zábava mala ísť bokom, človek sa mal zahĺbiť do seba. Fašiangom končil tanec a tancovať sa smelo až zase v máji pri stavaní a váľaní májov a potom až neskoro cez jesenné obdobie.
Na Popolcovú stredu na dedinách mládenci obradne ”pochovávali” basu, symbol dedinských tancovačiek. Symbolického, humorného pohrebu sa spravidla zúčastnila celá dedina. Akt pochovania basy symbolizoval, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí, nastáva obdobie pôstu a ľudia sa majú ponoriť viac do seba.
Bol to čas, kedy ľudia už pojedli mäso z koncoročných a januárových zabíjačiek, a ešte neprišiel čas mláďat kôz či barančekov. Preto konzumovali väčšinou kaše, strukoviny, kyslú kapustu, múčne jedlá, pili bylinkové čaje a maximálne mali ryby, čiže vlastne jedlá pôstne. Organizmus sa tak prečistil a dosť si oddýchol pred blížiacou sa jarou, kedy sa príroda prebúdza do svojho nového životného cyklu.
A keď ste dočítali až sem, poďme na recept na tieto úžasné
Pomarančové bomboloni /alebo šišky

Postup:

  • Pečenie šišiek je už tradícia o tomto Fašiangovom čase. Ak chcete aby sa Vám šišky vydarili, je jedno, podľa akého receptu ich urobíte, podstatných je pár trikov, ktoré Vám pomôžu aby boli naozaj nadýchané. Spíšem Vám ich v postupe nižšie.
    Pred pečením kváskových šišiek si vopred aspoň 2x po sebe nakŕmte kvások vždy, keď zdvojnásobí objem.
    Ak robíte verziu z droždia, urobte si z časti mlieka, časti múky, lyžičky cukru a droždia kvások. Suroviny potom odpočítajte zo surovín v recepte. Kvások nechajte asi 15 min. nakysnúť.
    Pripravte si popredu suroviny, ktoré musia mať izbovú teplotu, vrátane múky. Maslo by ideálne malo byť povolené.
    Z kvásku a ostatných surovín vypracujte jemné cesto, ktoré sa odliepa od stien misy. Maslo pridávajte až ako posledné.
    Ak máte malé vajíčka, kľudne použite viac žĺtok, tie sú základom jemnej štruktúry striedky.
    Cesto nechajte nakysnúť na dvojnásobok.
    Pri verzii z kvásku to môže trvať 8 hodín (záleží od teploty v okolitej miestnosti) Pri verzii z droždia asi 2 hodiny.
    Nakysnuté cesto premiestnite na zľahka pomúčenú dosku. Nepodsýpajte veľa múky, lebo šišky tým strácajú svoju vláčnosť a môžu byť tuhé.
    Jemne vyvaľkajte na hrúbku asi 3-4 cm. Okrúhlym vykrajovátkom vykrajujte šišky, ktoré uložte na papier na pečenie, ktorý ste si umiestnili na plech na pečenie a nechajte finálne nakysnúť. Pri kváskovej verzii asi 2,5 -3 hodiny (závisí zbnovu od okolitej teploty) Pri verzii z droždia asi 15 min.
    Po nakysnutí do šišky urobte v strede priehlbinku, najlepšie dnom malého pohárika.
    Pripravte si dostatočné množstvo oleja, (alebo môžete vysmážať aj v bravčovej masti. musí ho byť toľko, aby šišky plávali. Tuk zohrejete na teplotu asi 170 St. Ak máte teplomer, je super si teplotu sledovať. Ak nemáte, je to teplota, pri ktorej začínajú vychádzať bublinky na povrch, to znamená že olej je už pripravený na vysmážanie. Ak si nie ste istí, hoďte doň kúsok cesta a čakajte než sa začne silno smažiť.
    Potom teplotu znížte a udržujte na strednom, alebo slabom stupni.
    Šišky vkladajte opatrne do oleja jamkou dospodu a vysmážajte prikryté pokrievkou z oboch strán z každej asi 2-3 minúty pokiaľ nie sú zlatohnedé.
    Šišky môžete plniť rôznymi plnkami, ja som pri týchto pomarančových použila pomarančový džem, ktorý mám veľmi rada a vyváži lahodne chuť šišiek. na vrch som nastrúhala horkú čokoládu, ktorá mi k pomarančom dokonale chuťovo ladí.
    Môžete ale použiť aj krém z mascarpone, šľahačkovej smotany a džemu. Mascarpone so šľahačkou vymixujete na tuhý krém a nakoniec pridáte 5 PL pomarančového džemu.
    Alebo môžete urobiť penu z troch bielok a cukrového rozvaru uvareného zo 120 ml vody a 7 PL kryštálového cukru (cukor a vodu privediete do varu). Bielky do tuha vyšľahajte a postupne prilievajte horúci cukrový rozvar za stáleho šľahania. Nakoniec prišľahajte 5 Pl pomarančového džemu.
    Alebo jednoducho použite akýkoľvek džem aký máte, alebo inú Vami zvolenú plnku.
    Dobrú chuť želá Petronela

Recenzie receptu

Neboli pridané žiadne recenzie.

Pridajte recenziu

Ako by ste ohodnotili náš recept Pomarančové šišky?
Kliknutím vyberte

Cesto:

  • 100 g čerstvo nakŕmené LM (alebo 30 g droždia)
  • 410 g Špaldová hladká múka
  • 250 g Celozrnná Manitoba (alebo ju nahraďte Špaldovou hladkou)
  • 140 g biely Rajo jogurt (redší)
  • 100 g pomarančová šťava
  • 150 g mlieko
  • 4 žĺtka
  • 50 g maslo
  • 1 čl slad
  • 100 g cukor
  • 50 ml rum
  • vanilka, alebo vanilkový cukor
  • nastrúhaná kôra z dvoch väčších pomarančov
  • nastrúhaná kôra z 1 citróna