COVID Podmienky cestovania

COVID Podmienky cestovania

14.7.2021- Aktuálna situácia pri odlete, prílete na Slovensko a zdroje, kde hľadať dokumenty a informácie.

Veľa aktualizovaných informácií nájdete v tomto linku:

https://pelipecky.sk/kam-sa-da-cestovat-koronavirus-hranice/

Pri vycestovaní:

Pri vycestovaní zo Slovenska treba vedieť, aké dokumenty požaduje daná krajina na vstup. Všetky podmienky sú na stránke MZV, kde si veľmi ľahko nájdete krajinu, do ktorej cestujete. Tieto podmienky sú pre každú krajinu iné. Link nižšie:

https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach?fbclid=IwAR3u6VzZC1gEiNLlKJHJcMTPBCtL46pSc-kxS-wx_bs5bGS2JWP1VcAn9ec

Pri návrate:

Podľa najnovších prijatých opatrení je každý povinný sa zaregistrovať na e-hranica.

https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/

Cestujúci prichádzajúci na územie Slovenska leteckou dopravou musia vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, takzvaný Public Health Passenger Locator Form. Nájdete ho aj na tejto stráne:

https://www.mindop.sk/covid/forms/edit/b9e2a01b4f8f23b4dc47c9f02a0d4bbbc7e7

Najviac relevantných a komplexných informácií získate tu:

https://www.mzv.sk/detail-aktuality/-/asset_publisher/Hp2qxsn2Z6I5/content/registracny-formular-pre-osoby-cestujuce-na-uzemie-sr

Ak prilietate na letisko do Rakúska, potrebujete okrem e-hranice, (potrebujete keď budete prechádzať rakúsko-Slovenskou hranicou) aj dokumenty, ktoré nájdete tu:

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/travel-and-covid/austria/index_sk.htm

Ja som pri ceste letecky z Bratislavy na Cyprus potrebovala

  • Digitálny EU digital covid certificate (bez ktorého v tomto čase na Cypruse nepúšťajú do žiadneho baru, reštaurácie, hotela, o čom som sa ani dva dni po návrate nedočítala nikde v dostupných zdrojoch, takže je možné, že niektoré podmienky zistíte až priamo na mieste.)

Ak nemáte certifikát o očkovaní, zrejme bude treba mať PCR test. Ale to nájdete v linku nižšie.

  • Cyprus flight pass (je určitá forma formulára na dohľadanie osoby, ktorý spomínam nižšie a je potrebný pri vstupe na Slovensko) toto tlačivo Vám pošle Váš letecký dopravca, prípadne dostanete odkaz na stránku, kde ho môžete získať.

Pri návrate som predkladala:

  • Digitálny EU digital covid certtificate –
  • Doklad o registrácii na e-hranici (ktorý Vám po registrácii príde e-mailom, preto je treba aby ste mali v mobilnom zariadení, ktoré máte so sebou nainštalované e-mailovú adresu, ktorú použijete pri registrácii na e-hranica.)
  • Elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, takzvaný Public Health Passenger Locator Form. (PLF form) ktorý môžu od Vás chcieť už pri check in na letisku, alebo na hranici. Tak isto Vám príde po vyplnení e-mailom
  • Všetky dokumenty odporúčam mať vytlačené, alebo pripravené v digitálnej podobe v telefóne. Niektoré dokumenty si môžu na colnej a pasovej kontrole žiadať v papierovej forme.

 

Šťastnú cestu želá Petronela

Bee careful, stay healthy

Pridať komentár