Prečo si piecť chlieb doma a prečo je celozrnný chlieb zdravší?

Prečo si piecť chlieb doma a prečo je celozrnný chlieb zdravší?

Jedným z dôvodov je to, že viete, čo do chleba dávate a sami si môžete určiť, aký zdravý chlieb si upečiete.

Biela múka je veľmi málo výživná.  Chleby z nej sú pekne nadýchané , ale nie veľmi zdravé. Tým že sa z bielej múky odstraňujú obaly zrna, klíčky a otruby, oberá sa o cenné zložky.  Otruby obsahujú Horčík, železo, vitamín B6 a najmä vlákninu.

Najlepšie je piecť chlieb z celozrnnej múky.  Často sa stretávame s tým, že považujeme tmavší – hnedý chlieb za zdravší. A veľmi často je to presne taký chlieb ako biely, a má dokonca rovnaké zloženie a rovnakú výživovú hodnotu.

Celozrnná múka, či už pšeničná, ražná, alebo špaldová, je taká, ktorá sa melie z celého zrna, čiže z jadra, klíčiek a otrúb. Okrem škrobových zŕn obsahuje aj ich obaly – vlákninu, fenolové kyseliny, vitamíny B, minerály a klíčky a taktiež vitamín E a esenciálne mastné kyseliny.

Špaldová múka taktiež nie je omnoho zdravšia ako pšeničná, ak je hladká biela. Znovu platí to, že zdravšia varianta je celozrnná špalda.  Špalda je vlastne len prastarý druh nešľachtenej pšenice.

Veľmi dobrou voľbou je grahamové pečivo. Grahamová múka má veľmi dobré výživové vlastnosti. Je to vlastne celozrnná múka pomenovaná po šíriteľovi zdravého životného štýlu Sylvestrovi Grahamovi

Pri mletí grahamovej múky sa  otruby a klíčky vracajú späť, čo je dôvodom, že je celkovo hrubšia.

Ak nie ste zvyknutí na celozrnné múky, alebo Vám vadia napríklad v sladkom pečive, pridajte aspoň  malú časť celozrnnej múky, aby ste zvýšili výživovú hodnotu chleba, ktorý pečiete a aby ste svojmu telu dali o niečo hodnotnejšiu potravinu ako je tá, ktorú kúpite bežne v obchode.

Tiež je veľmi dôležité vedieť, odkiaľ je múka z ktorej pečiete a aké má zloženie. Preto je najlepšie kupovať múku priamo v mlyne, kde Vás poučia o svojich výrobkoch.

Ak by ste si o tom chceli prečítať viac, pozrite si:

https://zena.sme.sk/c/20227034/spytali-sme-sa-odbornikov-ako-si-vyberat-zdrave-pecivo.html

A ak  sa pozrieme na údaje, ktoré výrobcovia uvádzajú (alebo neuvádzajú) na obaloch, Ide len o to, že výrobcovia nás často klamú, alebo zámerne neuvádzajú kompletné údaje, lebo ak by ich uviedli, rozdiel by vyzeral takto:

zdroj: https://www.quora.com/Why-is-health-wise-brown-bread-preferred-over-white-bread-even-when-they-both-have-same-ingredients-and-equal-nutritional-value

Takže sa pozrite na tento obrázok. Je na ňom naozaj zdravý, nutrične hodnotnejší chlieb z kvalitnej celozrnnej múky,  ktorá v predchádzajúcich tabuľkách je označená ako whole-grain wheat flour

Je to krásny celozrnný chlieb, ktorý  nemusí byť nutne tmavý. My však máme v psychike zafixované, že tmavý chlieb je zdravší a pritom často doňho výrobca pridal len nejaké prísady na pečenie a nie všetky sú zdravé.

Dá sa aj čisto pšeničný chlieb upiecť tmavý. A toto výrobcovia využívajú. Stačí pridať farbivo. V tomto chlebe je ale použitý len čokoládový slad,  pretože umelé farbivá pri pečení nepoužívam a pozrite aký je krásne hnedý a hneď nám psychika zapracuje a máme pocit, že toto je určite zdravší chlieb a on sa pritom tak len tvári a je to krásny pšeničňák

Nakoniec, odpoveď na otázku: Prečo je celozrnný chlieb preferovaný zo zdravotných dôvodov pred bielym pšeničným? Pretože celozrnná múka obsahuje veľké množstvo vlákniny. Vláknina neobsahuje kalórie. V skutočnosti nie je stráviteľná a preto je z teľa vylúčená, čo podporuje peristaltiku nášho tráviaceho systému. Naopak sacharidy a bielkoviny, ktoré obsahuje biela pšeničná múka sa trávia a dostávajú sa do krvi a to vedie k zápche, plynatosti a prekysleniu organizmu.

Celozrnná múka obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Pšenica obsahuje 3 časti: vonkajšie otruby, stredný endosperm, najvnútornejšie klíčky. Hladká múka z bielej pšenice nemá vonkajšie otruby, a tak jej chýba veľa vitamínov a minerálov. práve v obale zrna sa nachádza veľa baktérií, ktoré sú prospešné aj na zdravé kvasenie chleba.

Ak chcete aby chlieb obsahoval menej sacharidov, kupujte, alebo pečte celozrnný chlieb, ktorý obsahuje aj obal zrna, ktoré je pri mletí hladkých pšeničných múk odpadom.

Ak hľadáte kvalitnú pravú pšenicu alebo viaczrnný chlieb, kúpte si od lepšej pekárne alebo od akéhokoľvek malého podniku, ktorý sa špecializuje na pečenie, nakoľko veľké obchodné reťazce predávajú väčšinou chleby, na ktorých nemáte dostatočné informácie o tom, o aký chlieb v skutočnosti ide a aké suroviny boli na jeho výrobu použité. Dokonca väčšinou ani percentuálny podiel múky, z ktorej je upečený. Informácie sú často skreslené a pre laika ťažko zrozumiteľné. Do chleba a pečiva sa pridávajú rôzne konzervanty, aby vydržal dlhšie čerstvý.

Najlepšou variantou je samozrejme piecť chlieb doma, a v tom prípade presne viete, že ten voňavý bochník je skutočne upečený len zo surovín, ktoré dobre poznáte.

Pridať komentár